Koronawirus w Polsce. Ruszyły kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami

09 marzec 2020
(6 głosów)
Autor: 
Ruszyły kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami Fot. KWP Gorzów Wlkp.

Ruszyły kontrole na granicy. W Lubuskiem działania odbywają się w Świecku i Olszynie. Funkcjonariusze sprawdzą pasażerów wracających do kraju autokarami czy busami.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na granicach kraju. Na początek największe siły zostaną skierowane na stare przejścia graniczne w Kołbaskowie, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Górzyczkach.

- Podejmujemy kroki zapobiegawcze, by przyrost zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy. Jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie, który podejmuje decyzję o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach - mówił premier podczas konferencji.

Kontrole na drogach i kolei

W działania zaangażowano policjantów, strażników granicznych oraz inspektorów ITD. Morawiecki przekazał, że będą to kontrole w transporcie autokarowym oraz busami powyżej ośmiu pasażerów. Ponadto w najbliższym czasie ruszą kontrole na kolei, szczególnie w ruchu przygranicznym.

- Z jednej strony kontrola sanitarna będzie obejmowała mierzenie temperatury, ale przede wszystkim będzie zawierała tak zwany formularz lokalizacyjny. Chcemy wiedzieć, dokąd te osoby się udają, tak, żeby móc szybko je zlokalizować - wyjaśnił szef rządu.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że na miejscu działań obecny będzie ambulans, który w razie zdiagnozowania osoby z symptomami koronawirusa, przewiezie ją bezpośrednio do odpowiedniego szpitala.

Przeczytaj też: Pies utknął w borsuczej norze koło Zaboru. Na pomoc wezwano strażaków (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.