Silna burza poważnie uszkodziła najstarszy i największy wiąz w Polsce. Drzewo ma ok. 460 lat!

14 czerwiec 2020
(1 głos)
Silna burza poważnie uszkodziła najstarszy i największy wiąz w Polsce. Drzewo ma ok. 460 lat! Redakcja

Szybka i dynamiczna burza z silnym wiatrem i dużymi opadami deszczu przeszła przez powiat krośnieński. W starciu z żywiołem poważnie ucierpiał najstarszy i największy w Polsce wiąz Wiedźmin. 

W sobotę, 13 czerwca, około godziny 17 przez powiat krośnieński przeszła komórka burzowa generująca silne porywy wiatru oraz duże opady deszczu. Niestety szalejący żywioł poważnie uszkodził najstarszy i największy w Polsce wiąz szypułkowy, który od blisko 460 lat rośnie we wsi Komorów w gminie Gubin. Od 1974 roku potężne drzewo mające 10 metrów w swoim obwodzie wpisane jest na listę pomników przyrody. Przed sobotnią wichurą wysokość wiązu wynosiła 17 metrów. 

Przetrwał burze i podpalenia

W 2004 roku wysokość Wiedźmina wynosiła 32 metry, niestety podczas burzy w 2004 roku doszło do odłamania się części drzewa. Wiąz ma sporych rozmiarów dziuplę, w której przed laty został podłożony ogień. Drzewo mimo przeciwności losu nie poddało się i rosło dalej. 

Wciąż jest szansa

Po sobotniej burzy dwa zastępy straży pożarnej działały przy zabezpieczaniu posesji obok, której rośnie drzewo. Strażacy uprzątnęli połamane konary drzewa. - Jak żyje 70 lat to takiej burzy nie widziałem. - relacjonuje jeden z mieszkańców wsi Komorów. Mimo że drzewo zostało bardzo mocno zniszczone wciąż jest szansa, że dalej będzie żyło. Jutro przyjeżdża specjalna komisja, która oceni szkody wyrządzone przez burzę. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.