Ratownicy z Zielonej Góry uratowali życie 19-latka. Pomógł LUCAS - "trzeci członek zespołu"

06 sierpień 2020
(3 głosów)
Autor: 
Ratownicy z Zielonej Góry uratowali życie 19-latka Fot. WSPR ZG

Nowoczesna technologia i zaangażowanie ratowników pozwala uratować życie nawet w krytycznych przypadkach. Tym razem zespół pogotowia z Zielonej Góry przywrócił krążenie u 19-latka. Wszystko przy zastosowaniu urządzenia do kompresji klatki piersiowej LUCAS3.

Do zdarzenia doszło w czwartkowy poranek, 6 lipca. Podstawowy zespół pogotowia z ratownikami medycznymi Przemysławem Kaszubskim i Krzysztofem Garbowskim został wezwany do 19-latka. U mężczyzny doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Podczas prowadzenia reanimacji do uciskania klatki piersiowej pacjenta użyto specjalistycznego urządzenia LUCAS3. To nic innego niż kolejny członek zespołu medycznego. Jego zastosowanie pozwoliło ratownikom bezpośrednio skupić się na wykonywaniu innych medycznych czynności ratunkowych. Dzięki temu życie 19-latka udało się uratować.

- Masaż klatki piersiowej to bardzo wyczerpująca fizycznie czynność. Europejska Rada Resuscytacji od lat podkreśla, że wysokiej jakości uciskanie klatki piersiowej to klucz do sukcesu w przywracaniu krążenia - informują ratownicy z Zielonej Góry.

LUCAS króluje w zielonogórskim pogotowiu

W tej chwili Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego ma do dyspozycji 5 urządzeń LUCAS3, które jeżdżą na pokładzie wszystkich ambulansów stacjonujących w mieście. W najbliższym czasie planuje się zakupić jeszcze jedno takie urządzenie. Trafi ono do systemowej karetki w podstacji w Nowogrodzie Bobrzańskim.

- Jest to spory wydatek, bo około 65 tysięcy złotych, który warto było poczynić. Już w pierwszych 12 godzinach po wejściu do służby, LUCAS3 przyczynił się do uratowania życia młodego pacjenta - podkreślają ratownicy.

Przeczytaj też: Pożar ścierniska w Świdnicy pod Zieloną Górą. To podpalenie (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.