Krzywczyce: 430 niewybuchów w miejscu spotkań mieszkańców miejscowości i ich rodzin!

10 sierpień 2020
(0 głosów)
Krzywczyce: 430 niewybuchów w miejscu spotkań mieszkańców miejscowości i ich rodzin! Lubuska Policja

Dyżurny szprotawskiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o ujawnieniu trzech niewybuchów w miejscowości Krzywczyce w powiecie żagańskim. Kiedy patrol saperski pojawił się na miejscu, w trakcie sprawdzania terenu okazało się, że pocisków artyleryjskich jest aż 430! Żagańscy policjanci zabezpieczali miejsce ujawnienia niewybuchów i najbliższą okolicę. Pociski zostały wywiezione na poligon, a miejsce zdarzenia sprawdzone przez saperów.

W czwartek, 6 sierpnia dyżurny szprotawskiego komisariatu Policji został telefonicznie powiadomiony o znalezieniu niewybuchów w miejscowości Krzywczyce na terenie gminy Niegosławice. Natychmiast na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze, którzy potwierdzili zgłoszenie. Niewybuchy znajdowały się w miejscu spotkań mieszkańców miejscowości i ich rodzin. Jak ustalili policjanci zgłaszająca przygotowywała palenisko, gdzie w sobotę miało się odbyć ognisko z udziałem około trzydziestu osób. Podczas prac ujawniła ona trzy sztuki niewybuchów. Teren został niezwłocznie zabezpieczony przez policjantów, a o powyższym znalezisku zostali powiadomieni saperzy z Głogowa, którzy jeszcze tego samego dnia przyjechali na miejsce, aby zabezpieczyć odnalezione niewybuchy.

Kiedy saperzy przystąpili do działań okazało się, że zamiast trzech sztuk niewybuchów, ujawnili oni ich aż kilkaset- były to pociski artyleryjskie pochodzące najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. W czwartek zabezpieczonych zostało 320 sztuk pocisków. Działania miały być kontynuowane następnego dnia, aż do czasu kiedy miejsce zostanie dokładnie sprawdzone i będzie bezpieczne. Policjanci przez całą noc zabezpieczali miejsce ujawnienia niewybuchów przed dostępem osób postronnych. Następnego dnia saperzy kontynuowali penetrację terenu. W piątek zabezpieczyli kolejnych 110 sztuk pocisków artyleryjskich. W sumie na terenie, na którym spotykali się mieszkańcy, które miało być miejscem ich odpoczynku, gdzie wydawało się, że jest bezpiecznie patrol saperski zabezpieczył 430 sztuk pocisków różnego kalibru.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuchy lub niewypały z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

Źródło: podkom. Aleksandra Jaszczuk, Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.