Lubuskie: Potężny huk przestraszył mieszkańców. Miał być to przelot myśliwców F-16

10 sierpień 2020
(24 głosów)
Autor: 
Potężny huk przestraszył mieszkańców. Miał być to przelot myśliwców F-16 Fot. BLT 31 Poznań

Ogromny huk i dwa potężne wybuchy. Świadkami donośnej eksplozji byli mieszkańcy miejscowości w województwie lubuskim i wielkopolskim. Sytuacja zaniepokoiła wiele osób.

Wszystko wydarzyło się w poniedziałek, 10 sierpnia, przed godziną 13:00. Mieszkańcy wielu lubuskich miejscowości, w tym Świebodzina, Międzyrzecza, Słubic czy Krosna Odrzańskiego usłyszeli ogromny huk. Relacjonowali, że usłyszeli dwie potężne eksplozje.

Czy to myśliwce F-16?

Jak poinformował niemiecki portal Oderwelle, Luftwaffe Bundeswehry potwierdziło, że we wschodniej części kraju odbyła się "misja alarmowa". Samolot pasażerski wszedł w niemiecką przestrzeń powietrzną z Polski bez kontaktu radiowego.

Wtedy sygnał QRA - Quick Reaction Alert (Alert Szybkiej Reakcji) otrzymała para samolotów bojowych Eurofighter Typhoon z bazy lotniczej NATO Wittmund. Statek powietrzny został przechwycony daleko od Frankfurtu nad Odrą. Luftwaffe Bundeswehry podejrzewa, że para dyżurnych samolotów Polskich Sił Powietrznych (F-16) towarzyszyła samolotowi do granicy niemieckiej, a podczas lotu spowodowała naddźwiękowe fale ciśnienia, które usłyszeli mieszkańcy.

Identyczna sytuacja blisko rok temu

Do bardzo podobnego incydentu doszło 25 listopada 2019 roku. Wtedy dwa głośne wybuchy było słychać o godzinie 5:00. Nad województwem przemknęła para dyżurnych F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, która również przechwyciła samolot bez łączności radiowej.

Przeczytaj też: Tragiczny pożar w Zielonej Górze. Jedna osoba nie żyje, druga jest ranna (ZDJĘCIA, FILM)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.