Oszukali portal aukcyjny na 150 tys. złotych. Przeprowadzili blisko 10 tys. fikcyjnych transakcji!

11 wrzesień 2020
(2 głosów)
Oszukali portal aukcyjny na 150 tys. złotych. Przeprowadzili blisko 10 tys. fikcyjnych transakcji! Lubuska Policja

Oszukiwali portal aukcyjny przeprowadzając fikcyjne transakcje kupna-sprzedaży otrzymując w ten sposób nienależny zwrot opłat z tytułu dostawy. Straty portalu aukcyjnego wyniosły blisko 150 tys. złotych!

W marcu ubiegłego roku Komisariat Policji w Gubinie otrzymał zgłoszenie, iż na jednym z portali aukcyjnych doszło najprawdopodobniej do wyłudzenia pieniędzy. Sprawa przydzielona została policjantowi zajmującemu się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, który pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze zebrał materiał dowodowy umożliwiający przestawienie zarzutów 35-letniemu mężczyźnie i 24-letniej kobiecie. Są oni podejrzewani o to, że w okresie od marca 2018 do lutego 2019 roku w Gubinie na jednym z portali aukcyjnych po uprzednim założeniu na nieprawdziwe dane osobowe 39 kont sprzedających, do których przypisywali rachunki bankowe o różnych numerach, wykorzystali niezgodnie z regulaminem funkcjonalność programów promocyjnych umożliwiających darmową wysyłkę.

Następnie przy wykorzystaniu założonych fikcyjnych kont kupujących, przeprowadzili niemal 9800 pozornych transakcji kupna-sprzedaży tj. bez wysyłania towaru, otrzymując w ten sposób nienależny zwrot opłat z tytułu dostawy. W toku postępowania zabezpieczono sprzęt komputerowy oraz telefony komórkowe używane w oszukańczym procederze. Ponadto zablokowano środki na rachunkach bankowych, wykorzystywane przez podejrzanych, na których znajdowało się około 21 tys. zł. Straty, jakie poniósł portal aukcyjny to blisko 150 tys. złotych. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął już do Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim.

Źródło: podkom. Justyna Kulka, Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.