Innowacyjny system świebodzińskiej firmy nagrodzony

29 październik 2017
(0 głosów)
Autor:  Katarzyna Sawka

Nowatorski system UniCase Master® rzucający wyzwanie tradycyjnym technologiom obróbki cieplnej nagrodzony.

SECO/WARWICK otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2017 za opracowanie nowatorskiego urządzenia UniCase Master®, które rzuca wyzwanie tradycyjnym metodom obróbki cieplnej. System znacząco redukuje zniekształcenia mechaniczne powstające w trakcie procesu obróbki cieplnej, podczas hartowania, dzięki czemu, branża motoryzacyjna będzie mogła zaoszczędzić miliardy euro rocznie.

Nagroda została przyznana SECO/WARWICK, 23 października podczas uroczystej Gali Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017, prestiżowego wydarzenia będącego płaszczyzną styku biznesu i nauki, skupiającego liderów rozwoju i inwestycji, którzy nadają kierunek polskiej innowacyjnej gospodarce. Unikalność nowej technologii

UniCase Master®, który został doceniony przez kapitułę programu Inteligentnego Rozwoju, to najnowsza technologia do procesu ciągłej obróbki cieplnej na bazie nawęglania próżniowego i hartowania w gazie pod wysokim ciśnieniem. Wykorzystywana jest głównie w przemyśle motoryzacyjnym do utwardzania kół zębatych i pierścieni łożyskowych.

„W odróżnieniu od tradycyjnych metod, UniCase Master® zapewnia wysoką powtarzalność wyników, a dzięki dedykowanej do pojedynczych detali komory, wyposażonej w dookólny, dyszowy system chłodzenia w gazie z jednoczesnym obrotem części – 4D Quenching minimalizuje tak powszechne i uciążliwe deformacje hartownicze,” tłumaczy Maciej Korecki, Wiceprezes, Segment Urządzeń Próżniowych, SECO/WARWICK.

Znaczenie dla rynku motoryzacyjnego

Utwardzanie elementów stalowych poprzez nawęglanie i hartowanie jest najpowszechniejszą technologią obróbki cieplnej stosowaną w masowej produkcji elementów przenoszenia napędu mechanicznego takich, jak koła zębate, wały, pierścienie itp. Tradycyjne utwardzanie oparte jest na nawęglaniu atmosferowym oraz hartowaniu olejowym – procesie charakteryzującym się niską precyzją i dokładnością oraz dużymi deformacjami, które wymagają użycia kosztownej obróbki wykończeniowej. Obecnie fabryki wydają około 20 miliardów euro rocznie tylko na naprawianie zniekształceń.

Poprawki deformacji hartowniczych to jeden z najdroższych procesów w produkcji elementów skrzyń biegów. Technologia SECO/WARWICK eliminuje wszystkie słabości tradycyjnych metod, stąd zastosowanie nowatorskiego systemu UniCase Master pozwoli całej branży motoryzacyjnej oszczędzać miliardy euro rocznie.

„Uzyskiwane doświadczenia z procesów na różnych częściach potwierdzają idealną precyzję i powtarzalność wyników oraz redukcję deformacji w takim stopniu, iż niektóre operacje obróbki wykończeniowej mogą być całkowicie wyeliminowane,” podkreśla Maciej Korecki.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.