Dajemy kasę na wnuczka

04 kwiecień 2018
Dajemy kasę na wnuczka Pixabay

– Nikt tak dobrze nie zajmie się wnuczkiem jak babcia, czy dziadek - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i inauguruje pilotażowy program "Wnuczęta w dobrych rękach". Dzięki unijnemu wsparciu seniorzy za opiekę nad maluchami otrzymają "wyngarodzenie". Projektem pilotażowym objętych zostanie 210 osób z powiatów żagańskiego, świebodzińskiego i strzelecko-drezdeneckiego.

Samorząd województwa w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizuje projekty, które służą zrównoważonemu rozwojowi województwa pod względem społecznym i terytorialnym - to jest jeden z priorytetów Strategii Rozwoju Województwa. Wiele z nich służy włączeniu społecznemu.

Jednym z takich działań jest pilotażowy program "Wnuczęta w dobrych rękach". - Dajemy pieniądze babciom i dziadkom, którzy chcą się zająć swoim wnukami - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Ale to nie wyczerpuje projektu.

Opiekunowie otrzymywać będą prawie 850 zł przez 16 miesięcy. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak to rozwiązanie tańsze i lepsze niż budowa i tworzenie żłobków. – Nikt tak dobrze nie zajmie się wnuczkiem jak babcia, czy dziadek – wyjaśnia marszałek. Na realizację pilotażowego projektu samorząd przeznaczył 5 mln zł. Będzie on realizowany w powiatach: strzelecko-drezdeneckim, świebodzińskim i żagańskim. Kolejny konkurs na realizację zadania zostanie ogłoszony w sierpniu na kwotę 7,5 mln zł.

- W tych powiatach mamy dobrze prowadzone spółdzielnie socjalne, które w późniejszym okresie będą partnerem dla babć i dziadków, którzy podejmą decyzję o współpracy lub założeniu własnej firmy i dalszego działania w zakresie opieki społecznej. Chcemy przeszkolić uczestników projektu, wykorzystać wiedzę psychologów, socjologów, doradców zawodowych. Do współpracy chcemy zaprosić także uczniów gimnazjów i szkół średnich – chodzi o integrację wiekową, a także pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym – wyjaśnił wicemarszałek Romuald Gawlik. - Osoba, która weźmie udział w szkleniach w ramach projektu mogłaby w przyszłości świadczyć pomoc także osobom starszym – dodał.

Zdaniem Małgorzaty Jażdżewskiej – dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL, projekt pozwoli na aktywizację osób starszych. - 20 proc. ludności województwa to emeryci, którzy często chcieliby pracować, ale rynek pracy ma ograniczenia. Ten projekt spowoduje aktywizację tych ludzi – wyjaśniła.

Beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości z siedzibą w Dobiegniewie. Partnerami: Stowarzyszenie „Razem dla Strzelec” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji „Pomost”.

Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała także o zmianach w Regionalnym Programie Operacyjnym w obszarze polityki społecznej. - Przenosimy 15 mln zł z rynku pracy na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Mamy pozytywną opinię Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju. Musimy poczekać jeszcze na akceptację komitetu monitorującego – wyjaśniła.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top stat4u

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.