Mieszkańcy Nowej Soli i okolic zapłacą więcej za śmieci. "Podwyżka o ponad 100 procent"

26 listopad 2020
Autor: 
Mieszkańcy Nowej Soli i okolic zapłacą więcej za śmieci Redakcja

Już od nowego roku mieszkańcy Nowej Soli oraz 12 innych gmin włączonych do związku Eko-Przyszłość będą płacić więcej za odbiór śmieci. Stawka za odpady segregowane wyniesie 32 złote od osoby. To ponad 100-procentowa podwyżka.

Międzygminny Związek Eko-Przyszłość zrzesza wszystkie gminy powiatu nowosolskiego i wschowskiego oraz gminę Kargowa i Bojadła z powiatu zielonogórskiego. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi.

Podwyżka "opłaty śmieciowej"

Już od 1 stycznia 2021 roku mieszkańcy będą płacić więcej za wywóz opadów. - Po 17 miesiącach skutecznej walki o utrzymanie wysokości opłaty na niezmienionym poziomie, podnosi się stawkę opłaty. Nowa stawka to 32 złote od osoby za śmieci segregowane - informuje Jacek Milewski, prezydent miasta.

Ludzie nie ukrywają swojego niezadowolenia z decyzji, bo opłata wzrośnie o ponad 100 procent. - Dno. Człowiek będzie tylko robił na rachunki. Z 15 złotych zapłacimy 32 zł za osobę - napisał pan Włodek. Podobnie myśli pan Adam. - Monopol! Sprawdzić konkurencję i wtedy zobaczymy, w jakich pieniądzach można segregować śmieci. Teraz jeszcze podnieśmy podatki od gruntów i nieruchomości i mamy komplet - podkreśla.

"Niestety trzeba czasami podejmować także trudne decyzje"

Prezydent Nowej Soli zaznacza, że podwyżka została spowodowana przede wszystkim zmianą przepisów ustawowych. Te wprowadziły m.in. nowe zasady gospodarowania odpadami, skokową podwyżkę opłat środowiskowych o około 60 procent. Znalazł się też zapis o zmianach w kosztach ponoszonych przez operatora, czyli płacy minimalnej i energii.

- Mam pełną świadomość co się robi z posłańcami przynoszącymi złe informacje, ale w tej sytuacji nie było innego wyjścia. Niestety w samorządowej pracy trzeba czasami podejmować także trudne i niepopularne z punktu widzenia naszych mieszkańców decyzje - podkreśla prezydent Nowej Soli.

Fot. Ewa Batko/UM Nowa Sól

Przeczytaj też: Szafa przygniotła mężczyznę w Zielonej Górze. Poszkodowany trafił do szpitala (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top stat4u

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.