Mejza razem z Posłem Liroyem o decentralizacji

26 czerwiec 2017
(1 głos)

W piątek 23.06. w Warszawie odbyła się wspólna konferencja Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni" oraz stowarzyszenia "Skuteczni", Posła Piotra Liroya-Marca.

Konferencja dotyczyła zagadnienia deglomeracji, decentralizacji i dekoncentracji władzy. Na konferencji zaprezentowane zostały pomysły na rozwój Polski lokalnej oraz przybliżony został wspólny projekt stowarzyszenia "Skuteczni oraz RS "Bezpartyjni", który w formie listu został przedstawiony Prezydentowi RP.

Na konferencji wystąpił m.in. Radny Sejmiku Województwa, Przewodniczący Klubu Radnych Bezpartyjni Samorządowcy, Łukasz Mejza, który wskazał, że decentralizacja i deglomeracja są wielkimi szansami rozwojowymi dla województwa lubuskiego i regionów, które mają podobne problemy,l zwłaszcza z wysokim ujemnym saldem migracji wewnętrznej i zewnętrznej oraz brakiem perspektyw zawodowych dla młodych ludzi.

Pełen skład prelegentów:

 • Piotr Liroy Marzec - Poseł na Sejm RP,
 • Patryk Hałaczkiewicz- koordynator krajowy RS "Bezpartyjni",
 • Łukasz Mejza - rzecznik prasowy RS Bezpartyjni, Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego,
 • Maciej Maciejowski - wiceprezes stowarzyszenia 'Skuteczni",
 • Dr Elżbieta Hibner - ekspert ds. deglomeracji,
 • Grzegorz Gajewski - wiceprezes stowarzyszenia "Skuteczni,

Łukasz Mejza: Obserwuję od dłuższego czasu dyskusję w Parlamencie o samorządzie i mam wrażenie, że politycy partyjni wzięli rozwód z rozumem. Opozycja prześciga się z opcją rządzącą na coraz to bardziej egzotyczne pomysły na samorząd. A jeśli naprawdę chcą rozwijać regiony i dbać o "Polskę lokalną", to recepta jest prosta: decentralizacja, dekoncentracja i deglomeracja. Dlatego jako "Bezpartyjni", dla których najważniejszy jest interes obywateli, apelujemy, aby Parlamentarzyści chcąc reformować samorząd, skupili się na tych właśnie zagadnieniach, bo to jest prawdziwa szansa rozwojowa dla samorządów i regionów. Szczególnie dla takiego regionu jak nasze województwo lubuskie.

Piotr Liroy - Marzec: Nasza konferencja wywołała dużą burze polityczną, zanim w ogóle do niej doszło.Jednak nie spotkaliśmy się, aby zachęcać kogokolwiek do zapisywania się do naszych stowarzyszeń, ale żeby poruszyć niezwykle ważny temat dla obywateli. Szczególnie istotny teraz, gdy dużo się mówi o zmianie Konstytucji RP. Decentralizacja i przeniesienie urzędów państwowych poza Warszawę na pewno pomogłaby wielu regionom. Takie rzeczy mają miejsce chociażby w Niemczech, Czechach czy na Słowacji i doskonale się tam sprawdzają. U nas niestety każda siła partyjna boi się utraty poparcia politycznego, ale my się tym nie przejmujemy, bo dla nas najważniejszy jest interes obywateli.

Patryk Hałaczkiewicz: Bezpartyjni i Stowarzyszenie "Skuteczni" wychodzą ze wspólnym projektem merytorycznym. Jest to "Polska Wielu Serc", projekt, który ma na celu przeniesienie części urzędów centralnych poza Warszawę do innych regionów kraju. Występujemy z wnioskiem do Prezydenta RP o zawarcie w projekcie nowej Konstytucji RP punktu mówiącego o obligatoryjnej policentryzacji. Ponadto, wierzę, że jest to początek jednoczenia się ruchów niezależnych w konkretnych sprawach ważnych dla obywateli. Chcemy pokazać, że można wspólnie pracować, a nie tak jak partie polityczne, brać tylko udział w szkodliwej "wojnie polsko - polskiej."

19401935 1688163354822334 2185380898706131005 o

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Koniec z obowiązkową maturą z matematyki?

  Koniec z obowiązkową maturą z matematyki?

  Nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia. Świadczą o tym osiągane przez uczniów niskie wyniki: w latach 2015 - 2017 średnio co szósty nie zdał matury z tego przedmiotu. Aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczająca, czyli 2. Przyczyna tkwi w wadliwym procesie nauczania. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.

 • Kierowcy spisali się na medal! Utworzyli "piękny korytarz życia" na trasie S3

  Kierowcy spisali się na medal! Utworzyli "piękny korytarz życia" na trasie S3

  Wszystko wydarzyło się w piątek, 15 lutego, około godziny 16 na Lubuskim odcinku trasy S3 na wysokości Skwierzyny. Kierowcy wzorowo utworzyli korytarz życia, tym samym umożliwiając błyskawiczny dojazd do miejsca zdarzenia dla służb ratunkowych. Brawo!

 • Nowoczesny sprzęt i samochody trafiły do lubuskich strażaków. "Będzie bezpieczniej" (ZDJĘCIA)

  Nowoczesny sprzęt i samochody trafiły do lubuskich strażaków. "Będzie bezpieczniej" (ZDJĘCIA)

  Lubuscy strażacy podsumowali swoją współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe samochody, narzędzia hydrauliczne oraz środki ochrony indywidualnej to tylko część wyposażenia, która trafiła ostatnio do niemalże wszystkich jednostek w województwie. Dziś sprzęt został oficjalnie zaprezentowany.

 • Lubuskie tematy w stolicy

  Lubuskie tematy w stolicy

  Kwestie transportowe zdominowały wizytę członka zarządu Marcina Jabłońskiego w stolicy. W Warszawie samorządowiec spotkał się z przedstawicielami Przewozów Regionalnych i Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dyskutowano m.in. o lubuskim taborze kolejowym i kwestiach związanych z obsługą połączeń lotniczych z lotniska w Babimoście.

 • Najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy

  Najwyższe od lat podwyżki dla żołnierzy

  Zgodnie z zapowiedzią ministra Mariusza Błaszczaka, żołnierze Wojska Polskiego otrzymają wyższe wynagrodzenia od 1 lutego z wyrównaniem od 1 stycznia. To efekt podpisanego przez szefa MON i opublikowanego 23 stycznia w dzienniku urzędowym rozporządzenia w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

 • Twoja opinia jest ważna! Apel do lubuskich kobiet

  Twoja opinia jest ważna! Apel do lubuskich kobiet

  Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia udostępnił na stronie internetowej anonimową ankietę dotyczącą realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.