RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Mejza razem z Posłem Liroyem o decentralizacji

26 czerwiec 2017
(1 głos)

W piątek 23.06. w Warszawie odbyła się wspólna konferencja Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni" oraz stowarzyszenia "Skuteczni", Posła Piotra Liroya-Marca.

Konferencja dotyczyła zagadnienia deglomeracji, decentralizacji i dekoncentracji władzy. Na konferencji zaprezentowane zostały pomysły na rozwój Polski lokalnej oraz przybliżony został wspólny projekt stowarzyszenia "Skuteczni oraz RS "Bezpartyjni", który w formie listu został przedstawiony Prezydentowi RP.

Na konferencji wystąpił m.in. Radny Sejmiku Województwa, Przewodniczący Klubu Radnych Bezpartyjni Samorządowcy, Łukasz Mejza, który wskazał, że decentralizacja i deglomeracja są wielkimi szansami rozwojowymi dla województwa lubuskiego i regionów, które mają podobne problemy,l zwłaszcza z wysokim ujemnym saldem migracji wewnętrznej i zewnętrznej oraz brakiem perspektyw zawodowych dla młodych ludzi.

Pełen skład prelegentów:

  • Piotr Liroy Marzec - Poseł na Sejm RP,
  • Patryk Hałaczkiewicz- koordynator krajowy RS "Bezpartyjni",
  • Łukasz Mejza - rzecznik prasowy RS Bezpartyjni, Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego,
  • Maciej Maciejowski - wiceprezes stowarzyszenia 'Skuteczni",
  • Dr Elżbieta Hibner - ekspert ds. deglomeracji,
  • Grzegorz Gajewski - wiceprezes stowarzyszenia "Skuteczni,

Łukasz Mejza: Obserwuję od dłuższego czasu dyskusję w Parlamencie o samorządzie i mam wrażenie, że politycy partyjni wzięli rozwód z rozumem. Opozycja prześciga się z opcją rządzącą na coraz to bardziej egzotyczne pomysły na samorząd. A jeśli naprawdę chcą rozwijać regiony i dbać o "Polskę lokalną", to recepta jest prosta: decentralizacja, dekoncentracja i deglomeracja. Dlatego jako "Bezpartyjni", dla których najważniejszy jest interes obywateli, apelujemy, aby Parlamentarzyści chcąc reformować samorząd, skupili się na tych właśnie zagadnieniach, bo to jest prawdziwa szansa rozwojowa dla samorządów i regionów. Szczególnie dla takiego regionu jak nasze województwo lubuskie.

Piotr Liroy - Marzec: Nasza konferencja wywołała dużą burze polityczną, zanim w ogóle do niej doszło.Jednak nie spotkaliśmy się, aby zachęcać kogokolwiek do zapisywania się do naszych stowarzyszeń, ale żeby poruszyć niezwykle ważny temat dla obywateli. Szczególnie istotny teraz, gdy dużo się mówi o zmianie Konstytucji RP. Decentralizacja i przeniesienie urzędów państwowych poza Warszawę na pewno pomogłaby wielu regionom. Takie rzeczy mają miejsce chociażby w Niemczech, Czechach czy na Słowacji i doskonale się tam sprawdzają. U nas niestety każda siła partyjna boi się utraty poparcia politycznego, ale my się tym nie przejmujemy, bo dla nas najważniejszy jest interes obywateli.

Patryk Hałaczkiewicz: Bezpartyjni i Stowarzyszenie "Skuteczni" wychodzą ze wspólnym projektem merytorycznym. Jest to "Polska Wielu Serc", projekt, który ma na celu przeniesienie części urzędów centralnych poza Warszawę do innych regionów kraju. Występujemy z wnioskiem do Prezydenta RP o zawarcie w projekcie nowej Konstytucji RP punktu mówiącego o obligatoryjnej policentryzacji. Ponadto, wierzę, że jest to początek jednoczenia się ruchów niezależnych w konkretnych sprawach ważnych dla obywateli. Chcemy pokazać, że można wspólnie pracować, a nie tak jak partie polityczne, brać tylko udział w szkodliwej "wojnie polsko - polskiej."

19401935 1688163354822334 2185380898706131005 o

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.