RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Pierwszy autobus elektryczny wyjedzie na ulice Gorzowa Wielkopolskiego już za 2 lata

02 luty 2019
(2 głosów)
Autor: 
Pierwszy autobus elektryczny wyjedzie na ulice Gorzowa Wielkopolskiego już za 2 lata MZK GW

Po testach autobusów elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim, magistrat zdecydował o ich zakupie. Pierwsze pojazdy mają wyruszyć na trasy już z początkiem 2021 roku. Obsłużą one najbardziej obciążone linie.

Bezemisyjne, niezwykle ciche i płynnie podjeżdżające do przystanku. Do 2028 roku tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie ma zasilić ponad 20 autobusów elektrycznych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że będą one kierowane do obsługi najbardziej obciążonych tras.

Miasto zdecydowało, że pierwsze pojazdy wyruszą na linie 124, 125 oraz 126. Co zdecydowało o takim wyborze? Linia nr 124 obejmuje przede wszystkim duże osiedla mieszkaniowe - os. Staszica oraz dzielnicę Górczyn, która jest najliczniej zamieszkanym obszarem miasta. Tylko w 2018 roku autobusy pokonały po niej 440 668 wozokilometrów. Powodem wybrania linii 125 była również obsługa Górczyna, w tym ścisłego centrum miasta. Z kolei trasa linii 126 prócz obsługi os. Staszica i Górczyna stanowi element systemu skoordynowanej obsługi wieloma liniami centrum miasta. Ponadto będzie to główna linia obsługująca ul. Walczaka w pobliżu os. Dolinki.

Zgodnie z harmonogramem zakupów i wdrażania do eksploatacji autobusów elektrycznych, gorzowski magistrat ma już w 2020 r. zakupić 8 pojazdów. Ponadto wybuduje on stacje ładowania na 3 pętlach - Dekerta-Szpital, Osiedle Staszica, Śląska-Pole Golfowe oraz na terenie zajezdni Operatora przy ul. Kostrzyńskiej. Pierwsze "elektryki" mają wyjechać na trasy z początkiem 2021 roku. Później do 2027 r. miasto zakupi jeszcze 14 kolejnych autobusów.

Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, od dnia 1 stycznia 2028 roku jednostka samorządu terytorialnego z wyłączeniem gmin, których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys., będzie zobowiązana świadczyć lub zlecać świadczenie usługi komunikacji miejskiej podmiotowi, w którego flocie pojazdów użytkowanych na obszarze tej jednostki udział autobusów zeroemisyjnych wynosi co najmniej 30%.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.