RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Bezpłatne leki na receptę to jeden z filarów programu, o który Lewica Razem będzie walczyć w Unii Europejskiej

08 maj 2019
(2 głosów)
Bezpłatne leki na receptę to jeden z filarów programu, o który Lewica Razem będzie walczyć w Unii Europejskiej Lewica Razem
7 maja w Gorzowie odbyła się konferencja KKW Razem – Razem, Unia Pracy, RSS poświęcona nieodpłatnym lekom na receptę. Na konferencji obok jedynki - Julii Zimmermann z Zarządu Krajowego Partii Razem i dwójki na liście - Sebastiana Bednarskiego, wystąpili dwaj kandydaci do Europarlamentu z Gorzowa Wielkopolskiego: Michał Szmytkowski oraz Robert Wiśniewski.

Dziś wiele osób staje przed dylematem czy wykupić zalecone przez lekarza leki czy jedzenie. Trzeba to zmienić – mówiła Julia Zimmerman. Chcemy wziąć przykład z innych krajów europejskich, takich jak Holandia. Proponujemy prostą zasadę: jeśli lekarz przepisuje lek na receptę, to ten lek powinien być bezpłatny, gdyż po prostu jest częścią procesu leczenia. Jeśli pacjent nie będzie przyjmował leków, co obecnie często się zdarza, to zaprzepaszcza jego efekty przekonywała kandydatka Lewicy Razem.

Michał Szmytdkowski odniósł się do własnych doświadczeń w tym zakresie: zachorowałem na wrzodziejące zapalenie jelita. Ciężka terapia sterydami przestała działać, rozwiązaniem był lek który w Polsce nie był refundowany. Dla mnie wydatek ponad 4000 PLN miesięcznie był nieosiągalny, gdyby nie szwedzkie ubezpieczenie, lekarze w kraju byliby zmuszeni wyciąć mi chore jelita. Nie wspominając o długiej rekonwalescencji - żyłbym z pewnym stopniem niepełnosprawności, rynek pracy byłby dla mnie ograniczony, nie mógłbym pracować w zawodzie. Dziś - dzięki niemalże darmowym lekom zapewnianym przez szwedzki system opieki - jestem niemal w pełni zdrowy, mogę żyć, pracować, utrzymać rodzinę, płacić podatki. Anii ja, ani moi najbliżsi nie potrzebują pomocy opieki społecznej - opowiadał gorzowianin.

Ceny leków można obniżyć ograniczając przywileje koncernów farmaceutycznych. Unia Europejska powinna ograniczyć przywileje patentowe. Dziś korporacje przez 20 lat mają monopol na produkcję leku i mogą dyktować ceny z sufitu. Ograniczymy tę samowolę. W Europarlamencie będziemy zabiegać aby UE stworzyła europejskiego, publicznego producenta leków. Dziś jedynymi producentami leków są prywatne korporacje, które dyktują kosmiczne ceny za leki ratujące ludzkie życie. Czas przerwać ten chory monopol. Unijny producent zrównoważy rynek i obniży ceny. Po trzecie wprowadzimy unijne programy lekowe. Unia powinna prowadzić własne badania nad nowymi lekami, których wyniki będą publiczne. Dzięki temu koszty produkcji leków spadną - wyliczała zalety programu dla pacjentów Julia Zimmerman.

Lewica Razem to bezpłatne leki na receptę. Lewica Razem to koniec nierówności w ochronie zdrowia pomiędzy “starą” i “nową” Unią. Mamy prawo do nowoczesnych leków i do godnego traktowania. Chcemy, żeby Unia wzięła większą odpowiedzialność za zdrowie. O to będziemy walczyć w parlamencie europejskim - podsumował Sebastian Bednarski.

Liderka listy Razem w okręgu lubusko-zachodniopomorskim odniosła się też do poniedziałkowego zatrzymania Elżbiety Podleśnej żar zwłokę rozwieszanie w Płocku plakatów z Matką Boską w tęczowej aureoli: - To jest kolejny dowód, że żyjemy w państwie wyznaniowym. Joachim Brudziński chlubi się działaniami policji. To jest zupełnie bezsensowne wykorzystanie państwa, które nie służy ani Kościołowi katolickiemu, ani Polkom i Polakom. Art. 196, na podstawie którego dokonano tego zatrzymania, musi zostać usunięty z kodeksu! - mówiła Zimmermann.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Poważny wypadek na trasie S3, ranne zostały 4 osoby. W akcji śmigłowiec LPR

  Poważny wypadek na trasie S3, ranne zostały 4 osoby. W akcji śmigłowiec LPR

  Poważny wypadek na trasie S3 pod Gorzowem Wielkopolskim. Samochód osobowy wypadł z drogi, poszkodowane są 4 osoby, na miejscu pracują już służby ratownicze w tym śmigłowiec LPR. Droga w kierunku Szczecina jest zablokowana.

 • Gmina Świdnica szykuje działki dla przyszłych inwestorów (ZDJĘCIA)

  Gmina Świdnica szykuje działki dla przyszłych inwestorów (ZDJĘCIA)

  Ruszyły prace budowlane związane z przygotowaniem terenów inwestycyjnych pod Świdnicą koło Zielonej Góry. Działki wejdą w skład gminnej strefy inwestycyjnej. Całkowita wartość projektu to blisko 3,5 miliona złotych.

 • Wszedł do sklepu z siekierą w ręce i zażądał piwa

  Wszedł do sklepu z siekierą w ręce i zażądał piwa

  Do niecodziennego zdarzenia doszło w sobotę na osiedlu Piaski w Gorzowie. 47-letni mężczyzna wszedł nad ranem do osiedlowego sklepu z siekierą w ręce i zażądał piwa. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, został zatrzymany przez policję.

 • Policyjny cios w przestępczość gospodarczą

  Policyjny cios w przestępczość gospodarczą

  Gorzowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli blisko 740 sztuk odzieży i obuwia, na których nielegalnie umieszczono logo kilku światowych marek. Wartość oryginalnych odpowiedników to ponad 300 tysięcy złotych. W sprawie przesłuchana została kobieta handlująca odzieżą na gorzowskiej giełdzie.

 • Nowosolscy policjanci najlepsi w Lubuskiem

  Nowosolscy policjanci najlepsi w Lubuskiem

  Policjanci z komend powiatowych rywalizowali w lubuskim finale Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku”. Dwanaście zespołów musiało zmierzyć się z testem wiedzy, pokonać specjalny tor przeszkód, a następnie wziąć udział w konkurencji strzeleckiej. W tym roku najlepszy okazał się patrol z Nowej Soli, który niebawem będzie reprezentował lubuski garnizon w finale ogólnopolskim w Szkole Policji w Słupsku.

 • Upał w Lubuskiem. Strażacy będą polewać ulice

  Upał w Lubuskiem. Strażacy będą polewać ulice

  Mieszkańców województwa lubuskiego, czeka upalne i słoneczne popołudnie oraz jeszcze cieplejsza środa. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia II stopnia dla całego województwa. W środę temperatura wyniesie 34°C.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.