Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego, marszałek - Osobowością Roku 2019 (VIDEO)

15 czerwiec 2019
(2 głosów)
Dziennikarze z nagrodami, marszałek - Osobowością Roku 2019 @lubuskie.pl

Podczas uroczystej sesji sejmiku, marszałek Elżbieta Anna Polak odebrała tytuł Osobowości Roku 2019, przyznany przez lubuski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. – To dla mnie chyba najważniejsza nagroda życia, ogromnie dziękuję - powiedziała. Marszałek wręczyła też nagrody laureatom Konkursu Dziennikarskiego im. Edwarda Mincera „Samorząd Lubuski w Mediach 2019”. Nagroda Główna przypadła w tym roku red. Mai Sałwackiej z Gazety Wyborczej.

Konkurs Dziennikarski im. Edwarda Mincera „Samorząd Lubuski w Mediach 2019” odbył się po raz czwarty, z inicjatywy marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Anny Polak. Organizatorami Konkursu są Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Celem konkursu jest nagradzanie rzetelnego, obiektywnego i odpowiedzialnego dziennikarstwa oraz promowanie prac dziennikarskich nawiązujących do tematyki z zakresu kompetencji samorządu województwa lubuskiego. Oceniane były prace prasowe, radiowe i telewizyjne opublikowane lub wyemitowane między 2 czerwca 2018 r. a 1 czerwca 2019 r. Na konkurs wpłynęły łącznie 33 prace (9 radiowych, 8 telewizyjnych i 16 prasowych). Każda praca była oceniana na skali od 0 do 10 punktów. Podczas oceny pod uwagę brano wagę poruszanego problemu, atrakcyjność przedstawienia tematu, komunikatywność pracy konkursowej, wartość merytoryczną pracy konkursowej.

Prace oceniało 10-osobowe Jury Konkursu w składzie: red. Karolina Kamińska (Radio Zachód), Teresa Sekuła (dyrektor Biura Sejmiku Woj. Lubuskiego), Ryszard Zajączkowski (prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze), Robert Gwidon Makarowicz (prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze), Michał Iwanowski (rzecznik prasowy Zarządu Woj. Lubuskiego), red. Krzysztof Baług (Radio Zachód), red. Artur Łukasiewicz (Gazeta Wyborcza), Iwona Kusiak (zastępca dyrektora Gabinetu Zarządu Woj. Lubuskiego), red. Katarzyna Borek (Gazeta Lubuska), red. Andrzej Loch (TVP Gorzów).

Na posiedzeniu 12 czerwca, Jury – po zsumowaniu punktów przyznanych poszczególnym pracom – rozstrzygnęło Konkurs w następujący sposób: III nagrodę (77 punktów) zdobył red. Leszek Kalinowski z Gazety Lubuskiej za artykuł „Jesteśmy zespołem i spełniamy każde życzenie”, II nagrodę (79 punktów) zdobył red. Dariusz Chajewski z Gazety Lubuskiej za artykuł „Smród, brud i miliony na wysypiskach”.

Nagrodę Główną z wynikiem 81 punktów otrzymała red. Maja Sałwacka z Gazety Wyborczej za reportaż „Kto na granicy boi się słowa polexit”.

Na sesji nie tylko marszałek wyróżniła dziennikarzy, ale także dziennikarze – panią marszałek. Elżbiecie Annie Polak przypadł w tym roku tytuł Osobowości Roku 2019 przyznany przez Zarząd Oddziału Lubuskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Statuetkę wręczył Tadeusz Krupa prezes Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Wygłaszając laudację, powiedział m. in.: - Marszałek Elżbieta Anna Polak pracę w samorządzie zaczynała u podstaw, w Urzędzie Miasta w niewielkiej lubuskiej gminie Małomice. Tam przeszła przez wszystkie szczeble, od inspektora, przez sekretarza miasta, do burmistrza. Pracę w samorządzie kontynuowała w Sejmiku Samorządowym Województwa Lubuskiego jako radna, wicemarszałek, a obecnie już trzecią kadencję jako Marszałek Województwa Lubuskiego. Pani marszałek ma przymioty, dzięki którym potrafi pozyskiwać sprzymierzeńców swoich działań. Nie boi się sytuacji kryzysowych. Dzięki pani marszałek Elżbiecie Annie Polak region lubuski się rozwija. Lubuszanie są szanowani przez sąsiadów zza Odry. Są dumni ze swojego samorządu, który jest blisko ich spraw i problemów. Mimo iż marszałek jest osobą bardzo zajętą, to potrafi znaleźć czas na rozmowy z ludźmi, z którymi się spotyka podczas wizyt praktycznie we wszystkich lubuskich miejscowościach. Dzięki niej wiemy jaką siłą i wartością jest samorząd.

- Ogromnie dziękuję dziennikarzom. To dla mnie chyba najważniejsza nagroda życia – powiedziała marszałek. – Tak się złożyło, że wolna i odrodzona Polska świętuje 30 lat, a ja też pracuję 30 lat w tej samej firmie, jaką jest samorząd terytorialny. Ponieważ przesłaniem tegorocznego święta jest 30-lecie Wolnej Polski i 15-lecie obecności w Unii Europejskiej, to chcę przypomnieć, że wtedy w 1989 r. nie wiedzieliśmy jak będzie. Na Sali widzę wielu rewolucjonistów i transformersów z tamtych czasów. Bardzo mocno wierzyliśmy i bardzo mocno pracowaliśmy na sukces Polski i sukces Polaków. Ta rewolucja społeczna wyzwoliła niezwykły potencjał i uśpiony kapitał społeczny. Lata cierpienia Narodu Polskiego dały nam taką siłę, że dzisiaj możemy doświadczać prawdziwego cudu. Bo Polska jest przykładem faktycznego cudu, a region lubuski z pewnością należy do tych liderów.

Marszałek przypomniała, że przy okazji Święta Woj. Lubuskiego obchodziliśmy jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Czesława Grabowskiego, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej. – Pan Czesław bardzo ładniej powiedział, co mnie natchnęło, by to powtórzyć. Powiedział: moi kochani, czuję się spełniony, czuję się szczęśliwy. Dzisiaj w dniu Święta Województwa życzę wszystkim „małym Kajtkom”, mojemu wnukowi, babciom, dziadkom i wszystkim mieszkańcom regionu lubuskiego, żebyśmy tu w regionie czuli się spełnieni i szczęśliwi.

źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.