Dożynki w Szczańcu

17 sierpień 2019
(1 głos)
Dożynki w Szczańcu Redakcja

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w dożynkach w gminie Szczaniec. Podczas uroczystości przekazał rolnikom podziękowania za upór i trud włożony w uprawę ziemi.

Gminne Dożynki w Szczańcu rozpoczęły się polową mszą świętą. Po przemówieniach nastąpił obrzęd dożynkowy, który zakończono uroczystym podziałem chleba.

- Dziękujemy za ten chleb. W tym roku powstał on ze zboża, które rosło na twardej i spalonej ziemi, a które mamy tylko dlatego, że wystarcza Wam rolniczego uporu, pracowitości i miłości do Ojczyzny oraz naszej ziemi- podkreślał Władysław Dajczak

Podczas dożynek Wojewoda Lubuski wraz z Wójtem Gminy Szczaniec miał okazję zapoznać się z produktami stworzonymi przez lokalnych rzemieślników oraz wyrobami szczanieckich gospodarzy.

Dożynki

Inaczej nazywane świętem plonów, to staropolski zwyczaj związany z zakończeniem żniw i prac polowych. Jego celem jest dziękczynienie za zebrane plony. Podczas obrzędu dożynkowego Starostowie Dożynkowi na ręce włodarza przekazują chleb oraz inne płody ziemi. Bochenek jest uroczyście dzielony i rozdawany wśród uczestników dożynek. Jednym z elementów dożynek jest także wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego.

Źródło:  Lubuski Urząd Wojewódzki

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.