Pracownik choruje na przełomie roku. Co z zasiłkiem?

28 grudzień 2019
(3 głosów)
Pracownik choruje na przełomie roku. Co z zasiłkiem? Adobe Stock

Choroba może dopaść nas znienacka i za nic ma kalendarz. Jeśli więc nasz pracownik zachoruje na przełomie roku, powinniśmy zwrócić uwagę na uprawnienia do wypłaty zasiłku, rodzaj świadczenia i zmieniającą się podstawę jego obliczenia.

Zasiłek chorobowy dostajemy za każdy dzień w którym z powodu stanu zdrowia jesteśmy niezdolni do pracy. Przysługuje on również za dni wolne od pracy. Można z niego korzystać nie dłużej niż przez 182 dni. Chyba, że jesteśmy w ciąży lub chorujemy na gruźlicę, wtedy przez 270 dni.

Zasiłek chorobowy poprzedza tzw. wynagrodzenie chorobowe, które można pobierać przez 33 dni, a w przypadku pracownika "50 +" przez 14 dni. W praktyce zasiłek chorobowy przysługuje więc dopiero od 34 lub 15 dnia choroby w danym roku kalendarzowym.

Zdarza się, że okres pobierania zasiłku może wykraczać poza rok kalendarzowy. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? O świadczeniu jakie pracownik dostanie od 1 stycznia decyduje to, co pobierał 31 grudnia. Jeżeli wiec za ostatni dzień starego roku otrzymał wynagrodzenie chorobowe, to od 1 stycznia nadal będzie je dostawał, a jego wymiar będzie liczony od nowa, na poczet nowego roku kalendarzowego. Będzie tak również gdy 1 stycznia przypada 34 dzień niezdolności do pracy. Może się więc zdarzyć, że pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe za 66 dni, czyli po 33 dni na każdy rok kalendarzowy.

Jeżeli 31 grudnia pracownik korzysta z zasiłku chorobowego to od 1 stycznia będzie on przysługiwał nadal. Pracownik otrzyma go za cały okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego. Uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego uzyska dopiero po choćby jednodniowej przerwie w chorobie.

O tym, kto w kolejnym roku będzie płatnikiem składek decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego 30 listopada mijającego roku. Gdy pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników to on wypłaca świadczenia, gdy mniej, robi to ZUS.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.