Ponad 6 tys. Lubuszan skorzystało z 500 plus dla niesamodzielnych

15 styczeń 2020
(2 głosów)
Ponad 6 tys. Lubuszan skorzystało z 500 plus dla niesamodzielnych Adobe Stock

Od października, osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą skorzystać z dodatkowego świadczenia. Od września do końca grudnia do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło ponad 14 tys. wniosków w ramach „ZUS”.

Do końca roku rozpatrzono już niemal 7 tysięcy z nich. Ponad 6 tys. pozytywnie.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji funkcjonuje od października, jednak wnioski można było składać już od września. Do tej pory pieniądze z programu „500 plus dla niesamodzielnych” pomogły ponad 6 tys. lubuszan – 4 tys. w Zielonej Górze i 2 tys. w Gorzowie Wlkp. Na niemal 7 tys. wydanych decyzji zaledwie 909 było odmownych. Najczęstszym powodem odmowy był brak niezdolności do samodzielnej egzystencji (który nie jest równoznaczny z niepełnosprawnością) oraz przekroczenie ustawowego kryterium dochodowego 1 600 zł. Częściej o świadczenie ubiegały się kobiety – stanowiły 62% wnioskodawców. Wśród starających się o pomoc dominowały osoby w grupie wiekowej 18 – 74 lata (66 proc. ). W przypadku 62 proc. wnioskodawców świadczenie zostało przyznane w pełnej kwocie, czyli 500 zł. Aby starać się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które chcą otrzymać wsparcie a nie posiadają takiego orzeczenia powinny do wniosku dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla wydania orzeczenia. Mogą to być na przykład: karta badania profilaktycznego, dokumentacja z rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku). Istotne jest również kryterium dochodowe, łączna wysokość dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1600 zł brutto. Wysokość wsparcia dla osoby, która teraz otrzymuje świadczenia w kwocie 1100 zł lub niższej wyniesie 500 złotych. Natomiast wnioskujący, którego łączne świadczenia są między 1100 a 1600 zł, dostanie różnice między kwotą swoich świadczeń a 1600 złotych. Przykładowo osoba, która pobiera emeryturę w wysokości 1300 zł otrzyma 300 zł uzupełnienia.

Więcej informacji na temat świadczenia uzupełniającego na naszej stronie zus.pl, w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, oraz w każdej placówce Zakładu.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.