Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorstw

23 marzec 2020
(1 głos)
Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorstw Adobe Stock

W związku z pandemią COVID-19 zarząd województwa wprowadza instrumenty łagodzące skutki pandemii w odniesieniu do przedsiębiorców lubuskich korzystających z instrumentów finansowych – pożyczek i poręczeń kredytowych ze środków RPO-L2020 oraz środków będących w dyspozycji ZWL.

Lubuscy przedsiębiorcy, w ramach umów o pożyczkę lub poręczenie kredytowe zawartych z Lubuskimi Funduszami Pożyczkowymi i Poręczeniowym, mogą wnioskować do Funduszy o:

- wprowadzenie 6 miesięcznej karencji w spłacie rat kapitałowych i odsetkowych (tzw. wakacje kredytowe) oraz adekwatne wydłużenie terminu na rozliczenie jednostkowej pożyczki;

- zmianę terminów kontraktowych w odniesieniu do wykonawców.

Fundusze Pożyczkowe i Fundusz Poręczeniowy mają prawo do:

- zwiększenia z 60% do 80% poręczenia kwoty kredytu w ramach pomocy de minimis ;

- zwiększenia limitu wartości poręczeń;

- uelastycznienia zasad rozliczania jednostkowych transakcji oraz modyfikować harmonogramy spłat;

- modyfikowania terminów sprawozdawczych oraz indywidualnego występowania w zakresie innych operacji w kwestii współpracy Pośredników Finansowych z ZWL, dla których skutki obecnej sytuacji są także odczuwalne.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we współpracy z Zarządem Województwa Lubuskiego przyjął 20 marca 2020 r. następujące rozwiązania dla jak najszybszego wprowadzenia w życie środków zaradczych wobec firm, które korzystają ze wsparcia zwrotnego w ramach instrumentów finansowych wdrażanych przez BGK ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 (Rozwiązania zostaną wprowadzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego z mocą od 20 marca 2020 r., dotyczą środków unijnych RPO-L2020):

- wprowadzenie, z mocą obowiązującą od 20 marca 2020 r., modyfikacji w warunkach instrumentów pożyczkowych, które w największym stopniu mogą wesprzeć przedsiębiorców w pierwszych miesiącach pandemii, tj. zapewnienie dodatkowej karencji w spłacie zobowiązań, wraz z wydłużeniem okresu finansowania oraz wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych;

- wprowadzenie w życie modyfikacji, o których mowa wyżej odbędzie się dwuetapowo:

- poprzez wystosowanie informacji do Pośredników Finansowych o przyjętym rozwiązaniu i obowiązku wprowadzenia ich w życie od dnia 20 marca 2020 r.;

- zawarcie aneksu do umów operacyjnych.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.