Społeczne

W wielu lubuskich miastach czuć już atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Ulice nabrały blasku, pojawiły się również wielkie oświetlone choinki!

Na platformie www.dlaSchroniska.pl, gdzie na Twoją pomoc czeka ponad 7 tys. bezdomnych podopiecznych schronisk i fundacji z całej Polski, wystartowała właśnie kolejna edycja akcji specjalnej "Gwiazdka dla Bezdomniaka", która potrwa do końca grudnia.

Polska to największy w Unii Europejskiej hodowca karpi. W 2018 roku sprzedaż karpi na rynku krajowym wyniosła 20,8 tys. ton, z czego ponad 80% sprzedano w grudniu. W 2019 roku polscy hodowcy zaoferują do sprzedaży nawet 21 tys. ton karpi, a analitycy i specjaliści ds. żywienia prognozują, że konsumenci coraz częściej będą sięgać po tę wartościową rybę.

Chciały zostać mamami on-line. Kiedy zaczęły zadawać pytania zostały pozbawione kontaktu z "adoptowanymi" dziećmi. Wpłaconych na konto pieniędzy nigdy nie odzyskały.

6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).

Premier Mateusz Morawiecki powołał z dniem 5 grudnia brygadiera Andrzeja Bartkowiaka na stanowisko Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wprowadził dziś kolejną poprawkę do rozporządzenia z dnia 15 listopada 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego.

Nagła panika, która ogarnęła dziś niemal 2 miliony cukrzyków w Polsce jest nieuzasadniona. Jak informują eksperci zawartość N-nitrozodimetyloamin w jednym z leków jest znikoma. Większą dawkę przyjmujemy codziennie w pokarmach.

Parlament Europejski chce, by przemoc wobec kobiet znalazła się na liście przestępstw Unii Europejskiej.

3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Było to zwieńczeniem trwającej od 1983 do 1992 r. Dekady Osób Niepełnosprawnych.

Aż trzy nowe miejsca do kontroli i ważenia pojazdów powstają w województwie lubuskim. GDDKiA wydało na ten cel blisko 2,5 miliona złotych!

Wirus ASF coraz bardziej rozprzestrzenia się po naszym województwie. Dziś Wojewoda Lubuski na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wydał nowe rozporządzenie zmieniające zapisy poprzedniego.

W Krośnie Odrzańskim od kilku tygodni prowadzone są prace remontowe na Drodze Wojewódzkiej numer 29. W godzinach szczytu kierowcy stoją w korku ponad godzinę.

Z powodu afrykańskiego pomoru świń w gminie Kargowa obowiązuje zakaz wstępu do lasów. Wczoraj wiele osób poszukiwało padłych dzików.

Ciągnący się miesiącami remont wiaduktu kolejowego na ulicy Batorego w Zielonej Górze przysparza wielu problemów mieszkańcom miasta. Jednak jedna z najdłużej ciągnących się inwestycji w mieście jest już prawie na wykończeniu!

Samochód gaśniczy Star służy strażakom z OSP Bukowiec (gmina Międzyrzecz) już od wielu lat. Jest w bardzo opłakanym stanie, a jazda nim jest niebezpieczna dla ochotników. Pojazd nie przeszedł badania technicznego, dlatego jednostka musiała zostać wyłączona z działalności ratowniczej. Wymianę obiecuje się od wielu lat...

To mała inwestycja w duże bezpieczeństwo. Strażacy z OSP Osiedle Poznańskie zakupili czujki tlenku węgla i gazu. Wszystkie montują potrzebującym mieszkańcom gminy Deszczno.

29 listopada w Zielonej Górze po raz trzeci odbędą się wyjątkowe zawody - Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny.

Szesnaście ciąż (11 ciąż pojedynczych i 5 ciąż mnogich) - to efekty drugiej edycji programu in vitro realizowanego przez samorząd województwa.

Robiąc zakupy w drogeriach Rossmann klienci jednocześnie pomagali potrzebującym. Łącznie udało się zebrać 5 milionów złotych w postaci dostępnych w sklepach produktów. Trafią one do 250 organizacji w całej Polsce. W samym województwie lubuskim: kosmetyki, artykuły higieniczne, chemia czy karma dla zwierząt trafiły do siedmiu instytucji. Taki jest finał 3 edycji akcji „Pomagamy jak umiemy”.

Największa na świecie sieć kawiarni Starbucks już niedługo otworzy swój lokal w Zielonej Górze. Obecnie prowadzona jest rekrutacja pracowników. 

Jak informuje Urząd Powiatu Nowosolskiego w związku z wystąpieniem kolejnych przypadków ASF na tym terenie i zakazem wstępu do lasu w strefie wystąpienia wirusa most na ścieżce rowerowej w Stanach będzie zamknięty do odwołania.

Spółka Nextbike Polska, operator rowerów miejskich m.in. w Zielonej Górze, została przejęta przez niemieckiego partnera. Wszystko przez poważne kłopoty finansowe firmy. Operator zapewnia, że operacja nie odbije się na kwotach wypożyczeń.

Podczas listopadowej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego Odznaką Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego uhonorowani zostali Ryszard Błażyński, Ireneusz Gorzelanny oraz Radosław Wróblewski.

Burmistrz Szprotawy przebywa w areszcie w związku z zażądaniem pół miliona złotych za pomoc w nabyciu gminnej nieruchomości. Wiadomo, że Mirosław G. nie wyjdzie obecnie na wolność. Sąd Apelacyjny w Poznaniu odrzucił zażalenie pełnomocnika burmistrza.

Sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa przy ulicy Staszica w Zielonej Górze. Świadkowie przy użyciu defibrylatora przywrócili pracę serca poszkodowanemu. Było to już drugie, skuteczne użycie AED z autobusu MZK.

Wiedział, że dziewczyna ma niespełna 14 lat, a mimo to umówił się z nią na seks. Miał być brutalny. Wszystko miało odbyć się na cmentarzu w Sulechowie. Po tym 14-latka miała zostać jego niewolnicą i zarabiać dla niego pieniądze. Miała podpisać umowę niewolniczą.

Załoga karetki neonatologicznej ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze po raz pierwszy w Polsce zastosowała hipotermię u noworodka podczas wykonywania transportu międzyszpitalnego. Temperaturę ciała zmniejszono do niecałych 34 stopni. Wszystko po to, aby zminimalizować skutki niedotlenienia okołoporodowego.

Budowa mostu przez rzekę Odrę w Milsku wraz z nowym przebiegiem drogi nr 282, a także budowa obwodnicy Droszkowa to tematy poruszone podczas sesji rady gminy Zabór, w której udział wzięli mieszkańcy gminy.

Siła, wiara, empatia, pomoc, solidarność i wsparcie to słowa, które w niedzielę, 10 listopada, odmieniane były przez wszystkie przypadki. Wszystko za sprawą charytatywnego wydarzenia organizowanego w Świdnicy pod Zieloną Górą. Cel dawno wyznaczony i wszystkim już znany - pomoc dla chorego wójta Krzysztofa Stefańskiego.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.