Lód załamał się pod wędkarzem - ćwiczenia strażaków z Zielonej Góry (ZDJĘCIA)

24 styczeń 2021
Autor: 
Lód załamał się pod wędkarzem - ćwiczenia strażaków z Zielonej Góry Fot. KM PSP Zielona Góra

Na zamarzniętej "Dzikiej Ochli" w Zielonej Górze strażacy ćwiczyli ratowanie tonących, pod którymi załamał się lód. W ramach doskonalenia zawodowego wszyscy trenowali techniki ratownictwa wodnego.

W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Zielonej Górze działa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego. W niedzielne przedpołudnie, 24 stycznia, strażacy przyjechali na "Dziką Ochlę", gdzie odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

Głównym celem treningu było doskonalenie technik ewakuacji osoby poszkodowanej z przerębla. Strażacy przede wszystkim wykorzystywali do tego specjalną deskę lodową. Jednocześnie doskonalono poruszanie się po kruchym lodzie oraz budowanie stanowisk asekuracyjnych dla ratowników.

Takie ćwiczenia są niezwykle przydatne dla strażaków. Pozwala to wypracować prawidłową konfigurację sprzętu i wyposażenia ratownika oraz wykorzystać odpowiednią taktykę działań do sytuacji zastanej na miejscu zdarzenia podczas rzeczywistych działań.

Świadek zdarzenia - jak może pomóc?

Spadek temperatury zawsze kusi ludzi do korzystania z zamarzniętych akwenów wodnych. W przypadku, gdy pod kimś załamie się lód, zaleca się natychmiast zaalarmować służby ratownicze. Dopiero później można spróbować pomóc poszkodowanym, podając coś, czego mogą się złapać. Jeśli tonący znajduje się jednak daleko od brzegu najlepiej nie podejmować się samodzielnego ratowania, bo wówczas sami możemy znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji.

Przeczytaj też: Wypadek w Nietkowicach. Auto uderzyło w drzewa. Ranna kobieta jest w ciężkim stanie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.