Czad - cichy zabójca. Zabezpiecz się przed tragedią - zdobądź czujkę czadu!

20 luty 2021
Czad - cichy zabójca. Zabezpiecz się przed tragedią - zdobądź czujkę czadu! Aisko

Jest bezwonny, bezbarwny i bardzo niebezpieczny. Usypia czujność i wyłącza myślenie - to tlenek węgla. W Polsce w wyniku zatrucia czadem corocznie ginie kilkaset osób, a tysiące jest systematycznie podtruwanych, nie łącząc zmęczenia, bólu głowy, czy też osłabienia z pozostawaniem pod wpływem tego niezwykle groźnego gazu. Zabezpiecz się przed tragedią. Zdobądź czujnik czadu!

Każdego roku lubuscy strażacy wielokrotnie interweniują przy zdarzeniach związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Najczęściej wynika to z niewłaściwej eksploatacji urządzeń i instalacji grzewczych.
- Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest niezwykle groźnym gazem. Nie jesteśmy w stanie wyczuć go żadnym zmysłem. Nie możemy go ani poczuć, ani zobaczyć czy usłyszeć - podkreśla st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik straży pożarnej w Zielonej Górze.

Ochrona przed "cichym zabójcą"

W Polsce w wyniku zatrucia czadem rocznie ginie kilkaset osób. Wszystko pomimo licznych kampanii prewencyjnych oraz apeli. Przyczyn jego obecności jest wiele. To m.in. zbyt szczelne okna, pozatykane klatki wentylacyjne lub zapchany komin.

Strażacy rekomendują zakup specjalnych czujników tlenku węgla. To mała inwestycja w duże bezpieczeństwo. Detektor w momencie wykrycia tlenku węgla od razu skutecznie poinformuje nas o zagrożeniu. Alarm jest na tyle głośny, że może obudzić nawet śpiącą osobę. 

Czujniki czadu powinny być zamontowane we wszystkich pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia mogące być źródłem emisji tlenku węgla. Warto też ulokować go w miejscu, w którym alarm będzie słyszalny w sypialni. Należy przy tym pamiętać, aby czujnik nie był za zasłonami czy meblami oraz w wilgotnych miejscach.

W momencie wykrycia tlenku węgla przez urządzenie należy niezwłocznie pootwierać okna i wezwać strażaków pod numerem 998. Pamiętajmy także, że typowe objawy zatrucia czadem to bóle i zawroty głowy, nudności oraz wymioty. Z czasem pojawiają się drgawki i zaburzenia rytmu serca aż dojdzie do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Zdobądź czujnik czadu!

Portal NewsLubuski.pl wspólnie z firmą AISKO, autoryzowanym dystrybutorem czujników marki Kidde, ma do rozdania dla czytelników aż 6 czujników tlenku węgla Kiddde 7DCO. Wystarczy tylko w komentarzu pod postem opisać w kilku zdaniach, czemu to akurat Ty powinieneś zdobyć czujnik czadu. Rozstrzygnięcie w sobotę, 27 lutego około godziny 20. 

Dodatkowo dla czytelników portalu został uruchomiony specjalny 20% kod rabatowy na produkty ze strony Kidde.pl. Kod: NL20

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.