ZNP przeciwko reformie edukacji

21 wrzesień 2016

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest nastawiony bardzo krytycznie do zmian, które narzuca MEN w sprawie reformy edukacji. Wśród zmian likwidacja gimnazjów, utworzenie ośmioletniej szkoły powszechnej i czteroletniego liceum oraz powołanie szkół branżowych.

Według organizacji likwidacja gimnazjów to zatłoczone podstawówki, skrócenie kształcenia ogólnego z 9 (6+3) do 8 lat, drastyczne ograniczenie dostępu do szkół średnich dla uczniów obecnych klas VI SP i I GIM.

Ponadto będzie to zniszczenie 17 lat dorobku, tradycji i doświadczeń szkół gimnazjalnych, utratę pracy przez dziesiątki tysięcy nauczycieli i pracowników, gigantyczne koszty reorganizacji szkół i wymiany podręczników a także nieuzasadnione marnowanie publicznych pieniędzy.

Zdaniem Związku, planowana reforma stwarza więcej zagrożeń niż szans dobrej edukacji. Jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości kształcenia. W związku z tym planowane są ogólnopolskie protesty nauczycieli, akcje informacyjne skierowane do rodziców w postaci ulotek, kampanie informacyjne, zbieranie podpisów pod petycją, organizowanie pikiet pod urzędami wojewódzkimi. Najbliższa pikieta odbędzie się 10 października o godz. 14.30 pod Lubuskim Urzędem Wojewódzkim. Związkowcy przygotowali czarne balony, flagi i czarne koszulki.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Koniec z obowiązkową maturą z matematyki?

  Koniec z obowiązkową maturą z matematyki?

  Nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia. Świadczą o tym osiągane przez uczniów niskie wyniki: w latach 2015 - 2017 średnio co szósty nie zdał matury z tego przedmiotu. Aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczająca, czyli 2. Przyczyna tkwi w wadliwym procesie nauczania. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.

 • Pogotowie językowe w bibliotece

  Pogotowie językowe w bibliotece

  Biblioteka Obcojęzyczna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze zaprasza na Pogotowie językowe, czyli bezpłatne indywidualne konsultacje i konwersacje w języku angielskim we wrześniu oraz na całoroczne konwersacje grupowe.

 • Gdzie na studia? Ranking najlepszych polskich uczelni

  Gdzie na studia? Ranking najlepszych polskich uczelni

  Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska. W rankingu oceniono 168 uczelni i 68 kierunków studiów.

 • Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 26 maja

  Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 26 maja

  Rozpoczęły się matury. Około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.

 • Nauczyciele dostaną podwyżki, a do szkół wrócą dentyści

  Nauczyciele dostaną podwyżki, a do szkół wrócą dentyści

  15 proc. podwyżki dla nauczycieli w ciągu trzech lat, zmiany w Karcie Nauczyciela, ciepłe posiłki w każdej szkole i przywrócenie do szkół opieki stomatologicznej - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Dodała, że zakończył się formalny etap reformy, zmieniającej strukturę szkolną.

 • Dzień Ziemi

  Dzień Ziemi

  22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze przygotowało wiele atrakcji. Będą m.in. warsztaty, prezentacja i wystawy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.