Rosną przyszli dziennikarze?

13 październik 2017
(1 głos)
Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich

Uczniowie czterech szkół w Świebodzinie biorą udział w dziennikarskich warsztatach. A wszystko w ramach programu Niepodległa zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w który włączyło się Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich.

Czy uczestnicy warsztatów prasowych, radiowych, fotograficznych i telewizyjnych pójdą za ciosem i swoją przyszłość zwiążą z dziennikarstwem? Niewykluczone. Na pewno w podjęciu decyzji pomóc może ewentualny sukces w konkursie, który dla uczniów czterech świebodzińskich szkół szykuje SDL.

Warsztaty do udziału we wspomnianym konkursie mają przygotować nie tylko od strony technicznej.

- Chcemy pokazać, co zrobić, by przyszłe teksty i audycje autorstwa uczestników były pomysłowe i dzięki temu ciekawsze - komentuje Michał Szczęch, dziennikarz prowadzący warsztaty prasowe.

Tytuł konkursu brzmi: „Bohater mojej niepodległej”. Piórem, mikrofonem i obiektywem – tak uczniowie mają utrwalić historię mieszkańców powiatu, którzy swoim działaniem wpisali się lub nadal wpisują w niepodległość ojczyzny.

- Bohatera do przyszłych tekstów i audycji nie muszą szukać na pierwszych stronach gazet, czy w podręcznikach do nauki historii – kontynuuje M. Szczęch. - Niech się rozejrzą blisko siebie. Poszukają wśród rodziny, sąsiadów, wśród lokalnych społeczników – podpowiada dziennikarz.

- Tata często opowiadał mi, jak działał w Solidarności – mówi uczennica Julia. - Może moja praca powinna dotyczyć właśnie taty? Tym bardziej, że nadal jest działaczem, bo pełni funkcję sołtysa.

Paweł Herra, pierwszoklasista z LO w Świebodzinie, być może bohaterem pracy konkursowej uczyni swojego dziadka, żołnierza marynarki wojennej. - Niestety, dziadek już nie żyje, ale pozostały mi po nim wspomnienia i opowieści. Jak miałem 11 lat, to przeprowadziłem z dziadkiem kilka amatorskich wywiadów. Nagrania zachowałem do dziś – wspomina. Skarbnicą wiedzy na pewno okażą się rodzinne albumy, pamiętniki, dzienniki.

- Bohaterem można uczynić na przykład Sybiraków, mają w Świebodzinie swoje koło – podpowiada Kinga z trzeciej klasy LO. - Warsztaty to świetne przeżycie - podkreśla. - Takie spotkania zawsze pozwalają zagłębić się w daną dziedzinę, nigdy nie jesteśmy w stanie spotkać się z czymś takim w czasie szkolnych lekcji. Największe wrażenie podczas warsztatów wywarły na mnie historie pokazujące, jak dziennikarstwo może pomagać ludziom - dodaje uczennica.

Na laureatów konkursu czekają nie tylko atrakcyjne nagrody, ale też publikacje ich prac w lokalnych mediach.

Źródło: Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.