Wyjątkowy człowiek z wyjątkowym medalem (FILM)

08 styczeń 2019
(2 głosów)
Redakcja

Dziś w Delegaturze Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze Wojewoda Lubuski wręczy medal "Pro Patria" mjr Józefowi Kasperowiczowi. 13 grudnia 2018 r. mjr. Józef Kasperowicz ps. "Bystry" obchodził swoje 100-letnie urodziny.

Pan Józef pomimo swoich 100 lat w dalszym ciągu aktywnie działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także w Związku Sybiraków. Doczekał się 2 dzieci Zygmunt i Jadwiga, 6 wnuków i 8 prawnuków. Cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, miał operacje na kolano. Słuch jest już słabszy. Dokuczają mu jedyne dolegliwości związane ze stawami (starczość). Porusza się o własnych siłach i dodatkowo posiada wózek czterokołowiec na akumulator np. gdy wybiera się do sklepu. Mieszka sam. Sam szyje sobie buty! Razem z synem uprawiają warzywa w szklarni przydomowej (sadzi pomidory itp.)

- Mam ogromny zaszczyt uhonorować go medalem „Pro Patria” za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość, w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka - gratulował Stulatkowi Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Józef Kasperowicz (pseudonim "Bystry" otrzymał będąc żołnierzem 77 pułku piechoty) - były żołnierz Armii Krajowej, w której bohatersko walczył jako partyzant z okupantem niemieckim, w 1946 roku został aresztowany przez NKWD za działalność wojenną w AK oraz za uchylenie się od służby wojskowej. Po przeprowadzonym śledztwie został skazany przez sowiecki trybunał wojskowy na 10 lat pobytu w łagrach. W 1949 został deportowany do Uchty w Republice Komi. W październiku 1954 r. został przewieziony do Karagandy w Kazachstanie, gdzie pracował na budowie a w 1956 roku, w ramach repatriacji, wrócił do Polski i swoje życie związał z Sulechowem. 

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego. Takiego wykonania "Katiuszy" jeszcze nie słyszeliście :D

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.