#NakręconyGorzów

28 maj 2019
#NakręconyGorzów Redakcja

Gorzów Wielkopolski nakręca się na upcykling rowerowy! Od połowy maja w mieście odbywa się zbiórka starych, niepotrzebnych rowerów, które po naprawieniu zostaną przekazane potrzebującym, a w planach jest też wypożyczanie ich mieszkańcom jako „darmowe rowery miejskie”.

Wspólna akcja inicjatywy społecznej Gorzów To MY, ENERIS Surowce i Zakładu Karnego w Gorzowie nakręciła sporo gorzowian, którzy oddali już ponad 50 jednośladów. Ale to nie koniec, bo zbiórka rowerów potrwa do końca września.

Zbiórka GO-rowerów

Akcja #NakręconyGorzów została wymyślona przez inicjatywę społeczną Gorzów To MY, która we współpracy z gorzowskim oddziałem ENERIS Surowce i Zakładem Karnym w Gorzowie postanowiły nadać nowe życie bezużytecznym, starym czy zepsutym rowerom. Jednoślady są zbierane i przechowywane w hali udostępnionej przez ENERIS przy ul. Podmiejskiej do końca września, a potem będą naprawiane i odnawiane przez więźniów.

- Zachęcamy mieszkańców Gorzowa do przekazywania swoich nieużywanych „składaków”, „górali”, „wyścigówek”, damek czy rowerów dziecięcych. My razem z naszymi partnerami je odnowimy, czyli nadamy nową wartość, aby mogły służyć innym, przede wszystkim potrzebującym z domów zastępczych, rodzin wielodzietnych, czy pogotowia opiekuńczego. Nakręciliśmy już sporo gorzowian do oddawania 2 kółek i liczymy, że do końca września zbierzemy im naprawdę dużo, a wtedy będziemy mogli uruchomić miejski system darmowych rowerów dla mieszkańców. – podkreśla Marek Rybka z inicjatywy społecznej „Gorzów To MY”.

Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gorzowa. Piękny przykład dał senator Władysław Komarnicki, Honorowy Prezes Stali Gorzów, który przekazał dwa jednoślady.

- Mieszkam w Gorzowie i od wielu lat pracuję na rzecz rozwoju tego miasta. Włączenie się do akcji polegającej na zbiórce nieużywanych rowerów było z mojej strony oczywiste. Zachęcam też innych do działania, bo dzięki temu mamy możliwość zrobienia czegoś dla siebie, dla innych i dla środowiska. Mam nadzieję, że mieszkańcy Gorzowa zaangażują w tę inicjatywę oraz inne działania społeczne i ekologiczne bo razem możemy zmienić miasto na lepsze! – powiedział Władysław Komarnicki, senator RP.

Rowerowy upcykling i co dalej!

Akcja #NakręconyGorzów ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości powstających odpadów w mieście, promowanie idei upcyklingu, czyli ponownego wykorzystania bezużytecznych przedmiotów i nadania im nowej wartości oraz budowania solidarności społecznej i zaangażowania w działania na rzecz rozwoju Gorzowa Wielkopolskiego.

- Od początku trwania zbiórki udało się nam zebrać ponad 50 rowerów. Reakcja mieszkańców pozytywnie nas zaskoczyła, widać, że trafiliśmy w ich potrzeby - pomagania innym, możliwości oddawania niepotrzebnych przedmiotów, a dodatkowo chęci uatrakcyjnienia miasta i korzystania z systemu miejskich rowerów. Dbamy więc o zdrowie mieszkańców, ich dobre samopoczucie oraz o środowisko, pokazując na przykładzie rowerów, że zużyte przedmioty można naprawiać, a nie od razu wyrzucać. – podsumował Tomasz Bielański, dyrektor oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak będzie wyglądał rower miejski? Jego prototyp będzie można zobaczyć 15 czerwca podczas Dni Gorzowa, na które zapraszamy w imieniu Miejskiego Centrum Kultury. W czasie imprezy będzie prowadzona zbiórka jednośladów w ramach akcji #NakręconyGorzów. Dodatkowo każde dziecko i dorosły będą mogli osobiście zaprojektować swój wymarzony miejski rower.

Więcej na www.gorzowtomy.pl

ENERIS to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej oraz nowoczesnej energetyki. Naszym głównym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska – powietrza, wody i ziemi. Angażujemy się i posiadamy potencjał do budowy i finansowania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidulanych potrzeb gmini przemysłu. Podstawą jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska. W 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności Veolia Usługi dla Środowiska, jednej z największych w Polsce spółek działających w sektorze gospodarki odpadami. Następnie do Grupy dołączyły firmy: Recupyl – lider recyklingu baterii i akumulatorów oraz MD-PRoeco - zarządca Instalacji Termicznego Odzysku Odpadów Niebepziecznych w Bydgoszczy. Więcej na: www.eneris.pl tagi: Eneris, Eneris Surowce, Altvater, Nowy Dwór Gdański, surowce wtórne, ekologia, ochrona środowiska, odpady, surowce, surowce wtórne, śmieci, środowisko naturalne, usługi komunalne, utylizacja, energia odnawialna, gospodarka surowcami, gospodarka wodno-ściekowa, oczyszczanie miasta, odbiór odpadów, odbiór śmieci, odpady komunalne, odpady zmieszane, odzyskiwanie surowców, transport odpadów, gospodarka odpadami w gminie, gospodarka surowcami w gminie, instalacje środowiskowe, inwestycje w środowisko, nowoczesne technologie ochrony środowiska, utylizacja odpadów, instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, MBP, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, ZGOK, energetyka niskoemisyjna

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.