Bezpieczeństwo podczas wakacji…

22 czerwiec 2016
(3 głosów)
Autor: 
Pixabay

Dużymi krokami zbliżają się wakacje. To czas relaksu i odpoczynku przede wszystkim dla dzieci od obowiązków szkolnych i nauki, jak również dla turystów podróżujących w różne odległe miejsca. Zielonogórscy policjanci zadbają o to, aby wakacje przebiegły spokojnie i bezpiecznie.

Czas letniego wypoczynku to okres zwiększonego ruchu na drogach. Zielonogórscy policjanci podczas codziennych służb będą dbali o to, aby na drogach było przede wszystkim bezpiecznie. Policjanci ruchu drogowego będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych na głównych ciągach komunikacyjnych, szczególnie tam gdzie ruch pojazdów jest duży. Będą w szczególności sprawdzać prędkość przejeżdżających pojazdów, jak również stan trzeźwości kierujących. Co zrobić aby podróż była bezpieczna? Oto kilka praktycznych rad:

- Przed wyruszeniem w podróż zaplanuj trasę przejazdu.

- Upewnij się, że zabrałeś wszystkie potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC).

- W porze nocnej zaplanuj trasę tak, żebyś nie musiał się zatrzymywać.

- Gdy ktoś sygnalizuje, że z twoim samochodem jest coś nie tak nie zatrzymuj się od razu. Znajdź bezpieczne miejsce np. parking przy stacji benzynowej i sprawdź co się stało.

- Unikaj dróg mało uczęszczanych.

- Przed wyruszeniem w podróż sprawdź swój samochód – poziom oleju, płynów i światła.

- Sprawdź ważność ubezpieczenia – w ten sposób unikniesz kłopotów w razie kolizji.

- Jeśli musisz się zatrzymać wybieraj parkingi uczęszczane, gdzie jest dużo ludzi – przy barach, restauracjach i stacjach benzynowych

- Nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem lub kluczykami w stacyjce.

- Wychodząc z samochodu upewnij się, że zamknąłeś szyby, drzwi i włączyłeś alarm.

- Nie pozostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie – mogą one skusić złodzieja.

- Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i dostosuj prędkość do warunków na drodze.

- Szanuj innych kierujących, oni też chcą bezpiecznie podróżować.

- Włącz światła mijania i zapnij pasy bezpieczeństwa

- Jeśli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego powiadom najbliższą jednostkę Policji (w całym kraju nr 997 lub 112).

Zielonogórscy policjanci będą kontrolować autokary, które przewożą dzieci na wakacje. Będą sprawdzać czy pojazdy są sprawne technicznie, tak więc mundurowi zwrócą uwagę stan ogumienia, oświetlenie, stan trzeźwości kierowcy i kompletność dokumentów. Rodziców i opiekunów zainteresowanych przeprowadzeniem takiej kontroli autobusów prosimy, aby zgłaszać ten fakt pod numerem alarmowym telefonu 997, najlepiej co najmniej dzień przed planowanym wyjazdem.

Zanim jednak wybierzemy się w podróż pamiętajmy, aby należycie zabezpieczyć nasze mieszkania i domy przed dostępem osób niepowołanych. Potencjalni złodzieje mogą obserwować nasze mieszkania i wykorzystać nadarzającą się okazję czy chwilę nieuwagi. Dlatego wybierając się na dłuższy wypoczynek pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

· Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę z domu np. (do piwnicy, wyrzucić śmieci).

· Nie sygnalizuj nieobecności domowników poprzez zostawianie informacji w drzwiach lub pozostawianie korespondencji w skrzynce.

· Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „bezpiecznych miejscach”.

· Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.

· Nie eksponuj swojego bogactwa.

· Umów się z sąsiadami lub krewnymi, aby czuwali nad mieszkaniem w czasie Twojej nieobecności.

· Dokonaj spisu numerów seryjnych (fabrycznych) przedmiotów wartościowych lub oznakuj je w sposób nieznany przestępcy - najlepiej własnym numerem PESEL - jeśli możesz sfotografuj je.

Miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji i urlopu.

KMP Zielona Góra

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.