Straż miejska i gminna przechodzi pod pod zwierzchnictwo policji. Ulice patroluje też wojsko

01 kwiecień 2020
(3 głosów)
Autor: 
Straż miejska i gminna przechodzi pod pod zwierzchnictwo policji Fot. KWP Gorzów Wlkp.

Kolejne zmiany w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Więcej policjantów na ulicach i patrole z żołnierzami. Ponadto Straże Miejskie i Gminne przechodzą pod nadzór policji, która będzie koordynować ich pracę.

W środę, 1 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego oraz gen. insp. Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji. Szef resortu podkreślał, że od czwartku znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości.

Będzie więcej patroli

- Dzisiaj na ulice wyruszyło 20 tysięcy policjantów, wspomaganych przez wojsko. 1,5 tysiąca żołnierzy, głównie Żandarmerii Wojskowej, towarzyszy policjantom w patrolach. Te działania będą jeszcze bardziej wzmocnione. Od jutra na mocy decyzji wojewodów straże miejskie, straże gminne zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji i policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne - powiedział Kamiński.

Wojewodowie wydali już prezydentom, burmistrzom i wójtom polecenie poddania straży miejskich/gminnych pod koordynację policji. - Spotkało się to z ogromnym zrozumieniem ze strony władz samorządowych. To wszystko dla bezpieczeństwa nas wszystkich - podkreśla szef MSWiA.

Kamiński: Będzie szybka ścieżka karania osób

Minister przypominał, że oprócz rozporządzenia wydanego przez rząd, znowelizowano także przepisy ustawowe. - Za nieprzestrzeganie zasad związanych z zakazami dotyczącymi rozwoju epidemii w naszym kraju wprowadzono karę maksymalną do 30 tysięcy złotych. Te kary administracyjne będą określali inspektorzy sanitarni w ścisłym porozumieniu z policją - przekazał Mariusz Kamiński.

Mieszkańcy powinni dopasować się do obowiązujących przepisów. - Lubuscy policjanci służą pomocą każdemu. Dlatego nie dopuścimy do tego, by ktoś łamał przepisy i swoim nierozsądnym zachowaniem zagrażał innym osobom. Ci, którzy nie stosują się do zasad, muszą liczyć się z wysokimi karami - podkreśla podkom. Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Przeczytaj też: Wypadek koło Cybinki. Ciężarówka uderzyła w drzewo. Kierowca był uwięziony (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.