Maseczki będą obowiązkowe! Matura w późniejszym terminie. Sprawdź zasady!

09 kwiecień 2020
(1 głos)
Autor: 
Maseczki będą obowiązkowe! Matura w późniejszym terminie KPRM/Krystian Maj

Nowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Nakaz zasłaniania ust i nosa wchodzi w życie od 16 kwietnia. Ponadto zmianie ulegną terminy matur i egzaminu ósmoklasisty.

Na czwartkowej konferencji Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od 16 kwietnia każda osoba będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każdy będzie musiał nosić maseczkę, szalik czy chustkę. Obowiązek dotyczy osób, które znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy zakładach pracy.

- Gdyby te restrykcje były poluźnione to za miesiąc mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy osób chorych więcej. Postarajmy się, żeby te święta były świętami życia. Uratujmy ludzkie życia przez utrzymanie kwarantanny narodowej - podkreślał szef resortu zdrowia.

Matura i egzaminy przełożone

Dodatkowo matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się one najwcześniej w czerwcu. O konkretnych terminach rząd będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

- Wiem, że dla uczniów jest to trudny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych. To nowy czas na przygotowanie do egzaminów - mówił podczas konferencji Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

"Żyjemy w czasie ogromnej niepewności"

Jak poinformował Mateusz Morawiecki, wszystkie poprzednie zakazy i restrykcje zostały przedłużone. - Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - mówił premier.

Morawiecki podkreślał, że trudno przewidzieć co będzie w najbliższym czasie. - Państwo musi funkcjonować, urzędy muszą funkcjonować online. Staramy się szybko przebudować państwo, żeby dało się żyć i pracować. Gospodarka polska wyjdzie z tego pokiereszowana, ale mocniejsza od innych - dodał.

Rząd przedłuża obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się i zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego. Ponadto do 26 kwietnia obowiązuje zamknięcie szkół, uczelni, przedszkoli i żłobków oraz zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Szyje i sprzedaje maseczki ochronne. "Wszystko z ludzkiej potrzeby" (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.