Powszechny Spis Rolny 2020

15 wrzesień 2020
(2 głosów)
Powszechny Spis Rolny 2020 GUS

1 września br. rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020, badanie wyjątkowe, ponieważ realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie danych.

Spiszmy się, jak na rolników przystało” – tym hasłem Główny Urząd Statystyczny zachęca użytkowników gospodarstw rolnych do udziału w Powszechnym Spisie Rolnym. W Polsce poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w 2010 r. Jego wyniki wskazały, że w okresie pomiędzy spisami rolnymi przeprowadzonymi w 2002 i 2010 r., podstawowe znaczenie dla procesu przemian w rolnictwie polskim miały czynniki związane z przygotowywaniem gospodarki rolnej do włączenia w struktury Unii Europejskiej.

Pod wpływem zmieniających się warunków część gospodarstw zintensyfikowała specjalizację i modernizację gospodarstw. Użytkownicy najmniejszych i najsłabszych ekonomicznie gospodarstw zrezygnowali
z prowadzenia produkcji rolniczej, sprzedali grunty rolne lub wykorzystali je na cele nierolnicze, w tym rekreacyjne. Pojawiła się też grupa gospodarstw rolnych, w których działalność rolnicza sprowadzała się przede wszystkim do utrzymywania gruntów w dobrej kulturze rolnej, a uzyskane dopłaty stanowiły uzupełnienie dochodów gospodarstwa domowego z pracy najemnej czy z działalności pozarolniczej.

Wyniki zebrane podczas Powszechnego Spisu Rolnego dostarczają również informacji o rynku pracy. Dane przekazane w spisie pozwolą na określenie przy jakiej wielkości gospodarstwa, rodzaju i wielkości
produkcji rolniczej, prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga, poza pełnym zaangażowaniem zawodowym rolnika i jego rodziny, zatrudnienia dodatkowych pracowników i jak duży jest to rynek pracy. Wyniki PSR 2010 pokazują, że w ostatnim tygodniu czerwca 2010 r. liczba pracujących wyłącznie lub głównie w gospodarstwach rolnych w województwie lubuskim wyniosła 32,1 tys. osób, w tym zdecydowana większość - ponad 87% - to pracujący w swoich/rodzinnych gospodarstwach rolnych.

Obecnie szacuje się, że polskie rolnictwo skupia ok. 10,5% pracujących. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Rolnictwo od kilku lat przoduje też w statystykach zatrudnienia obcokrajowców.
Jak zmieniło się lubuskie rolnictwo w ciągu ostatnich 10 lat dowiemy się po zakończeniu i opracowaniu wyników trwającego Powszechnego Spisu Rolnego.

Podstawową, najwygodniejszą i najbezpieczniejszą metodą zbierania danych w spisie jest samospis internetowy, którego można dokonać za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Można to zrobić w dogodnym dla siebie czasie i odpowiednio się do tego zadania przygotować. Samospis rekomendowany jest także ze względu na obecną sytuację epidemiczną w kraju. Formularz jest prosty i przyjazny dla rolnika, a aplikacja spisowa jest dostosowana do różnych typów urządzeń, również do tabletów i telefonów komórkowych. 

Dla osób, które będą potrzebować pomocy, lub którym nie uda się wypełnić formularza internetowego, została uruchomiona specjalna infolinia, dzięki której jest możliwe telefoniczne dokonanie samospisu
poprzez linię „spisz się przez telefon”. Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub dostępu do Internetu również mogą dokonać samopisu internetowego, korzystając z przygotowanych do tego specjalnych stanowisk komputerowych w Gminnych Biurach Spisowych. Dzięki temu każdy może wziąć udział w spisie poprzez samospis internetowy. 

Udział w PSR jest obowiązkowy dla gospodarstw, które w dniu 1.06.2020 r. prowadziły działalność rolniczą. Spisz się przez Internet za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie spisrolny.gov.pl – to najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób realizacji obowiązku spisowego!

Źródło: GUS

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.