Lubuskie: Rocznie na raka umiera ponad 2,5 tys. osób!

16 wrzesień 2020
(3 głosów)
Lubuskie: Rocznie na raka umiera ponad 2,5 tys. osób! Redakcja/Archiwum

Nowotwory tylko w ciągu jednego roku są przyczyną śmierci ponad 2,5 tysiąca Lubuszan, co stanowi średnio 25% wszystkich zgonów w województwie lubuskim.

Główną przyczyną powstania raka może być palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy też nadmierne opalanie. Czynników rakotwórczych jest jednak zdecydowanie więcej, od tego czy zachorujemy może zależeć rodzaj i specyfika wykonywanego przez nas zawodu. W wyniku badań prowadzonych na całym świecie potwierdzono, że ryzyko nowotworów wśród strażaków, jest dużo większe niż u reszty społeczeństwa. Okres rozwoju raka potrafi osiągnąć nawet 25 lat. Oznacza to, że objawy mogą się pojawić już na emeryturze, albo w wypadku strażaka-ochotnika, gdy ten już nie uczestniczy czynnie w działaniach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w województwie lubuskim z powodu nowotworu zmarło 2815 osób. Poprzednie lata wcale nie były lepsze w 2017 roku zmarło 2830 osób a w 2016 roku 2737 osób. W ostatnich latach najwięcej chorych na raka umierało w Zielonej Górze, na drugim miejscu uplasował się Gorzów Wielkopolski. W 2018 roku w Zielonej Górze z powodu nowotworu zmarły 383 osoby a w Gorzowie Wielkopolski 379 osób. W 2018 roku najmniej osób chorych na raka zmarło w powiecie sulęcińskim (101) oraz wschowskim (102).

Dane za 2019 r. będą dostępne w I kwartale 2021 r.

Przeczytaj też: Wypadek na Łużyckiej w Zielonej Górze. Poszkodowany motocyklista (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.