Chroń swoje dane! W kilka sekund możesz stracić oszczędności życia!

26 wrzesień 2020
(0 głosów)
Chroń swoje dane! W kilka sekund możesz stracić oszczędności życia! Redakcja/Archwium

Zielonogórscy policjanci prowadzą sprawy, w których osoby pokrzywdzone zainstalowały na swoich komputerach czy telefonach aplikacje wyłudzające dane do logowania do kont bankowych. W ten sposób oszuści w łatwy sposób ukradli ich oszczędności.

W ostatnich tygodniach do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zgłaszają się osoby, które chcąc zainwestować swoje oszczędności otrzymują pozornie bardzo atrakcyjne oferty czy to poprzez strony internetowe, czy też poprzez kontakt telefoniczny.

W wyniku prowadzonej korespondencji z oszustami otrzymują oferty pomnożenia swoich oszczędności, odbiegające od realiów występujących na rynku. Osoby skuszone tymi propozycjami instalują na swoich komputerach czy smartfonach oprogramowanie komputerowe do zdalnego połączenia, które umożliwia sprawcom przestępstwa dostęp do urządzeń.

Po uruchomieniu takiego programu w przypadku zalogowania się do bankowości internetowej oszuści uzyskują dostęp do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Często pokrzywdzeni nakłaniani są także do przekazywania kodów autoryzacyjnych potwierdzających wykonanie operacji bankowych. W wyniku takich operacji dochodzi do wypływu najczęściej wszystkich oszczędności zgromadzonych na rachunku.

Co należy zrobić, aby nasze dane nie zostały wykorzystane:

  • nie udostępniamy żadnym osobom postronnym swoich danych osobowych i adresowych, numeru pesel, serii i numeru dowodu osobistego, a także numerów rachunków bankowych i kart płatniczych,
  • szczególnie uważajmy na strony internetowe, które do zarejestrowania się wymagają podania szczegółowych danych, ponieważ mogą to być strony specjalnie stworzone do wyłudzania danych osobowych,
  • nie przekazujemy żadnych fotokopii dokumentów tożsamości i nie przesyłamy ich żadnym firmom czy osobom,
  • jeśli stracimy dokumenty czy karty płatnicze należy je natychmiast zastrzec,
  • jeżeli podejrzewamy, że osoby, firmy lub strony internetowe wyłudzają dane osobowe – zawiadamiamy Policję.

Źródło: KMP Zielona Góra

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.