Gmina Świdnica: Wystartował dron do walki ze smogiem. Sprawdzi, kto pali śmieciami (ZDJĘCIA)

27 listopad 2020
Autor: 
Gmina Świdnica: Wystartował dron do walki ze smogiem Fot. UG Świdnica

Gmina Świdnica walczy ze smogiem. Do akcji wystartował dron ze specjalnymi czujnikami, który sprawdza, czym mieszkańcy palą w piecach. Loty odbywają się w różnych porach dnia.

Antysmogowy dron już wykonuje pomiary w podzielonogórskiej gminie Świdnica. Bezzałogowy statek powietrzny wyposażony jest m.in. w specjalne czujniki pyłów PM 2,5 i PM 10, które są najbardziej szkodliwe ze wszystkich emitowanych do atmosfery. To one powodują m.in. nowotwory. Operator urządzenia podlatując pod konkretny komin może szybko określić ich zawartość w dymie.

- Poza podstawowymi wskaźnikami zanieczyszczeń umożliwia również wykrycie substancji, których występowanie może wskazywać na spalanie lub współspalanie odpadów - czytamy w komunikacie gminy.

Kary dla mieszkańców

Takie loty zwykle wykonywane są w obecności strażnika gminnego. Gdy ktoś zostanie złapany na tzw. gorącym uczynku może zostać pouczony lub otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Sprawa może też zakończyć się w sądzie, który ma możliwość nałożenia kary nawet do 5 tysięcy złotych.

Loty pomiarowe wykonywane są w różnych porach dnia. - Na pewno pojawi się on w każdej miejscowości w gminie. W sumie przewidzianych jest 15 takich lotów z pomiarami - informuje Urząd Gminy Świdnica.

Palenie śmieciami powoduje pożary kominów

To, czym palimy jest bardzo ważne. Gdy wrzucamy do pieca węgiel słabej jakości, odpady lub mokre drewno w kominie gromadzi się sadza. Później bardzo łatwo o jej zapalenie. Takie pożary są o tyle niebezpieczne, że ogień w każdej chwili może przedostać się na dach, a potem rozprzestrzenić się po całym budynku.

Przeczytaj też: Sezon grzewczy w pełni. Strażacy wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach. Jak zapobiec? (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top stat4u

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.