Detektory czadu trafiły do karetek w Nowej Soli. To pomysł ratowników medycznych (ZDJĘCIA)

03 grudzień 2020
Autor: 
Detektory czadu trafiły do karetek w Nowej Soli Fot. Stowarzyszenie Medyk

Torba medyczna, a przy niej detektor tlenku węgla. Czujniki trafiły do każdego zespołu pogotowia z Nowej Soli. Sprzęt zwiększy bezpieczeństwo ratowników i pomoże postawić trafną diagnozę w przypadku zatruć czadem.

O wyposażenie w detektory czadu zadbało Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych "Medyk". Urządzenia trafiły do wszystkich trzech karetek stacjonujących w Nowej Soli. Czujniki nie należą do obowiązkowego wyposażenia, lecz mimo to bardzo przydadzą się w pracy zespółów ratownictwa medycznego.

- Przynajmniej raz w roku każdy zespół musi spotkać się z czadem. Jest to nieuniknione szczególnie na początku sezonu grzewczego. Teraz, jeśli ratownicy medyczni znajdą się w miejscu, gdzie występuje czad, natychmiast usłyszą sygnał ostrzegawczy, co może im oraz potencjalnym pacjentom uratować życie lub zdrowie - mówi Adam Waligóra, ratownik medyczny i prezes stowarzyszenia.

Należy podkreślić, że nie chodzi o zwykłe marketowe czujniki, a o profesjonalny sprzęt. Zakup trzech detektorów kosztował 3 tysiące złotych. - Urządzenia zakupiliśmy za grant od powiatu nowosolskiego - dodaje A. Waligóra.

Lubuska sieć ratowniczych detektorów

Na początku 2020 roku stowarzyszenie Medyk zakupiło sześć czujek do karetek w Zielonej Górze i zespołu w Nowogrodzie Bobrzańskim. Teraz przyszedł czas na Nową Sól. Czy taki sprzęt trafi także do innych zespołów pogotowia?

- Zapytanie złożyliśmy do wszystkich starostw w województwie. Odpowiedź otrzymaliśmy jednak tylko od powiatu nowosolskiego - podkreśla prezes stowarzyszenia "Medyk".

Przeczytaj też: Fatalne warunki na drogach w regionie. Śnieg utrudnia jazdę. Ciężarówki blokują trasy

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.