Strażacy ze Świebodzina otrzymają nowoczesny samochód do ratownictwa drogowego

17 grudzień 2020
Autor: 
Strażacy ze Świebodzina otrzymają nowoczesny samochód Fot. Szczęśniak PS

Świebodzińscy strażacy będą mogli jeszcze sprawniej nieść pomoc. Jednostka otrzyma ciężki samochód do ratownictwa drogowego z rotatorem. Jego wartość to ponad 3,6 mln złotych.

Nowoczesny samochód trafi do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzinie, w której działa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego do końca września 2021 roku. Będzie to jeden z niewielu najnowocześniejszych pojazdów do ratownictwa drogowego w Polsce. Zostanie on zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej.

Zgodnie z dokumentami przetargowymi samochód będzie posiadać napęd 8x4 i silnik o mocy minimalnej 360 kW. Dodatkowo powinien mieć automatyczną skrzynię biegów lub wersję mechaniczną z automatycznym sterowaniem zmiany biegów. Zabudowa zostanie wykonana z aluminium i jego stopów lub stali nierdzewnej czy kompozytów.

Wiele sprzętu technicznego i specjalny rotator

Główną uwagę będzie zwracać nieprzeciętny wygląd samego pojazdu, bowiem tuż za kabiną zamontowany zostanie specjalny wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator o udźwigu nawet 50 ton. Dodatkowo z tyłu samochodu znajdzie się ramię holownicze o udźwigu minimalnym 8,8 ton.

Wyposażenie samochodu będzie stanowiło też m.in. siedem wyciągarek hydraulicznych, które będą pracowały niezależnie od siebie. Ponadto znajdzie się na nim zestaw łańcuchów i zawiesi oraz specjalnych narzędzi ratownictwa technicznego.

Zakup pojazdu jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wszystko w ramach projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap IV".

Przeczytaj też: Wzorowy korytarz życia na trasie S3. Służby pędziły do wypadku koło Sulechowa (FILM)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.