Krosno do remontu

01 wrzesień 2016
(0 głosów)
Autor: 

Krosno Odrzańskie stara się o 24 miliony złoty na rewitalizację tzw. Dolnego Miasta. Do remontu ma pójść m.in. Zamek Piastowski oraz kościół świętej Jadwigi Śląskiej.

Wśród 15 inwestycji, które rekomendował Zarząd Województwa Lubuskiego do Kontraktu Terytorialnego znalazł się krośnieński projekt. „Piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim” to pomysł na rewitalizację Zamku Piastowskiego oraz kościoła św. Jadwigi Śląskiej.

Jeśli ministerstwo zatwierdzi tę inwestycję, to istnieje szansa na pozyskanie pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy unijnych. Koszt inwestycji to około 20 milionów złotych, z czego dofinansowanie będzie sięgać 85% tej kwoty.

- Chcemy przywrócić dawny blask Zamku Piastowskiego oraz kościoła św. Jadwigi Śląskiej , gdzie znajdują się wyjątkowe organy z kilkoma tysiącami piszczałek. W kościele mamy także wieżę widokową, z której rozpościera się widok na Odrę. – mówi Anna Januszkiewicz Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim

Gmina złożyła wczoraj, to jest 31 sierpnia, wniosek na rewitalizację części dolnego miasta. Ten projekt zakłada remont części ulic, oświetlenia i kanalizacji deszczowej, a także utworzenia miejsca spotkań lokalnej społeczności, parków oraz parkingów.

- W rewitalizację dolnego miasta wpisuje się rozbudowa dróg, skwerów, stworzenie atrakcyjnego miejsca spotkań. Celem projektu jest wskrzeszenie dawnej świetności Dolnego Miasta. To także rewitalizacja społeczna, czyli przywrócenie temu miejscu nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale i zbudowanie wokół niego społeczności. Mamy działający port i rejsy po Odrze, co jest jedną z naszych atrakcji dla turystów m.in. z Niemiec. Chcemy się rzowijać. Oba projekty wpisują się w szerszą koncepcję rewitalizacji miasta, która ma na celu stworzenie kompleksowego produktu turystycznego. – zaznacza Anna Januszkiewicz

Za kilka miesięcy dowiemy się czy Krosno Odrzańskie dostanie dofinansowanie na rewitalizację Dolnego Miasta.

Fot. Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.