Zielonogórski Urban Explorer

01 październik 2016
(3 głosów)

Poznali się w gimnazjum gdzie połączyła ich wspólna pasja - Urban exploration. Trzech chłopaków z Zielonej Góry postanowiło zwiedzać stare, opuszczone budynki, ruiny czy bunkry. Wszystko zaczęło sie od wakacyjnej wycieczki rowerowej do zalanego schronu między Krępą a Cigacicami.

- Spełniamy się w ten sposób, jest to świetne oderwanie od rzeczywistości - mówi Patryk Kokos Kokowicz - Robimy zdjęcia i nagrywamy filmy z każdej wycieczki. Zanim wybierzemy się na "zwiedzanie" staramy się zapoznać z historią tego miejsca. Każdy kto "bawi" się w eksploracje powinien szanować zasadę "take only pictures, leave only footsteps" i nic nie niszczyć ani nie zabierać.

Exploratorzy muszą się liczyć z różnymi niebezpieczeństwami. Chodząc po opuszczonych miejscach napotykają zapadające się dachy, podłogi, chemikalia, często azbest oraz nieprzychylnych mieszkańców.

- Do każdej wyprawy przygotowujemy się głównie pod katem ubrania - kontynuuje Kokos - nosimy maski i pochłaniacze, które chronią drogi oddechowe. Ważne są również buty z grubszą podeszwą, grube spodnie i bluza zakrywająca ręce. Nigdy nie podróżujemy sami. Poza odpowiednim ubiorem zabieramy ze sobą latarkę i kilka baterii. Koniecznością jest naładowany telefon.

Urbex nie jest do końca legalnym zajęciem. Jeden nierozważny krok może grozić śmiercią. Zielonogórska grupa miała już możliwość zwiedzania zamku w Żarach i opuszczonej fabryki amunicji w Krzystkowicach koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Byli także w Poznaniu.

- Informacje o ciekawych miejscach otrzymujemy z Internetu, od znajomych albo od okolicznych mieszkańców. - wymienia młody explorer - Czasami jest ciężko, bo exploraterzy chronią te punkty z obawy przed dewastacją. Przeszukujemy fora i grupy dyskusyjne.

Przed młodymi urban exploraterami wiele zwiedzania.

- Lubuskie kryje wiele tego typu miejsc. Nasze miasto również. Wystarczy śledzić nasz profil na You Tube aby dowiedzieć się ciekawych informacji na temat naszego województwa. Zapraszamy.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.