Czarny Poniedziałek w Zielonej Górze

02 październik 2016
(2 głosów)

Od kilku dni w całej Polsce odbywa się Czarny Protest. Kobiety protestują wobec projektu nowej ustawy antyaborcyjnej, zaostrzającej obowiązujące przepisy. Do pań dołącza się również sporo mężczyzn.

Protesty odbyły się już w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Szczecinie czy Białymstoku. W poniedziałek Czarny Protest odbędzie się w Zielonej Górze.

- Każdy kto chce wziąć udział w naszym proteście powinien ubrać się na czarno - informuje Marta Thiele, współorganizator protestu - przynieście ze sobą pokrywki od garnków i łyżki, w celu robienia hałasu, oraz książki o tematyce popularno-naukowych, szczególnie w zakresie edukacji seksualnej, ciąży, opieki nad dzieckiem, celem edukacji społeczeństwa i polityków. Książki zostawiamy w Półce Na Książki przy ratuszu.

Protest rozpocznie się 17.30 przy Dużej Fontannie na Placu Bohaterów wypowiedzią Anity Kucharskiej-Dziedzic, Bogusi Burdy oraz Tatiany Sawickiej.

- Druga część to przejście w stronę ratusza przez deptak. - kontynuuje organizatorka - W tym czasie na przemian hałasujemy tym co przyniesiemy oraz słuchamy krótkich, dowcipnych definicji w tematyce edukacji seksualnych. Zanim wejdziemy na Stary Rynek planujemy rozdanie czarnych kartek. Pod ratuszem składamy przyniesione książki do Szafki na Książki, przy tej okazji jest wolny mikrofon i chętni będą mogli coś opowiedzieć o pozostawionych publikacjach. Na sam koniec spotkania podniesiemy w górę wcześniej rozdane czarne kartki.

Tego dnia ma się również odbyć całodniowy strajk ostrzegawczy kobiet polegający na wzięciu wolnego i niewykonywaniu tego dnia żadnych obowiązków - domowych czy służbowych. Wiele kobiet zdecydowało się wziąć urlop na żądanie czy urlop bezpłatny. 

- Zachęcamy wszystkich, którzy jednak zostaną w pracy, do okazania solidarności poprzez wywieszanie czarnych kartek na drzwiach i w oknach w miejscu pracy, oraz ubrania się na czarno.- mówi Thiele - Rozumiemy po prostu, że Polska to nie Islandia i nie chcemy żeby ktokolwiek stracił pracę z powodu walki o swoje prawa.

14527542 1398961320115732 1670817118 n 1

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.