Jak uzyskać emeryturę z Niemiec?

04 październik 2016
(0 głosów)

Na to i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas Niemiecko-Polskiego Dnia Poradnictwa, który odbędzie się 6 października w siedzibie Deutche Rentenversicherung przy Knobelsdorffstraße 92 w Berlnie.

Spotkanie zorganizowane jest w ramach Międzynarodowych Niemiecko - Polskich Dni Poradnictwa Emerytalno – Rentowego. Eksperci niemieckich instytucji ubezpieczenia rentowego (DRV) oraz pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gorzowie, Inspektorat w Słubicach, będą udzielać bezpłatnych porad przy udziale tłumaczy.

Dni Poradnictwa skierowane są dla każdego kto obecnie lub w przeszłości mieszkał, pracował lub prowadził działalność w Niemczech. Inicjatywa adresowana jest również do przedsiębiorców, którzy planują przenieść działalność lub jej część do Niemiec. Z porad mogą także skorzystać obywatele Niemiec, którzy zamieszkują w Polsce.

Podczas indywidualnych konsultacji uczestnicy będą mogli uzyskać informacje dotyczące uprawnień do świadczeń osób posiadających okresy ubezpieczenia u naszego zachodniego sąsiada. Będzie można zapytać o zasady zaliczania okresów pracy czy też o tryb składania wniosków o świadczenia z Niemiec. Zainteresowani dowiedzą się, jakie dowody należy dołączyć do wniosku i co mogą zrobić, jeśli utracili potrzebne dokumenty. Wielu zainteresuje pewnie informacja, co wpływa na wysokość świadczenia i kiedy mają zastosowanie przepisy prawa europejskiego. Pracujący emeryci będą mogli się dowiedzieć, kiedy świadczenie podlega zmniejszeniu, a kiedy zawieszeniu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą być zainteresowane wysokością składek, kiedy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom i terminami nabywania uprawnień do świadczeń. Uczestnicy dowiedzą się również do jakiej instytucji odpowiednich ich miejscu zamieszkania powinni się zwrócić w przypadku załatwiania spraw emerytalno – rentowych.

Zainteresowanych uzyskaniem bezpłatnych porad zachęcamy do zapisania się na indywidualne spotkanie z doradcą niemieckim lub/i polskim pod nr telefonu 0303002-1300 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Porady będą udzielane w godzinach 9.00 do 16.00. Osoby, które nie mogą zjawić się osobiście będą mogły otrzymać poradę telefonicznie.

Poradnictwo będzie odbywać się w języku niemieckim i polskim. Uwaga, trzeba mieć przy sobie dowody ubezpieczeniowe oraz dowód osobisty.

Źródło: ZUS województwa lubuskiego

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.