Antologia w roli głównej

10 październik 2016
(0 głosów)

Dziś, tj. 10 października br. o godz. 18.00 w Sali Widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury przy al. Wielkopolskiej 3 w Sulechowie odbędzie się uroczysta prezentacja europejskiej antologii pt. Zieleni się drzewo pokoju,

natomiast jutro, 11 października br. o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 70 w Zielonej Górze odbędzie się „Sympozjum i promocja antologii poetyckiej”.

Podczas sulechowskiej części Gali wiersze będą czytać: Swietłana Kostiuk (Ukraina), Konrad Sutarski (Węgry) i Robert Czechowski – dyrektor Lubuskiego Teatru. Odbędzie się także koncert pieśni, w programie którego usłyszymy: Bogumiłę Tarasiewicz – mezzosopran, Jakuba Kotowskiego – skrzypce i Bartłomieja Stankowiaka – fortepian.

W dyskusji podczas sympozjum na Uniwersytecie Zielonogórski będą uczestniczyć: redaktorzy antologii – Aleksandra Sołtysiak i Konrad Sutarski oraz prof. Andrzej Pieczyński – prorektor ds. rozwoju, prof. Jarosław Macała z Instytutu Politologii, prof. Małgorzata Mikołajczak z Instytutu Filologii Polskiej i prof. Andrzej Tuchowski z Instytutu Muzyki. Uroczystość uświetni również koncert w wykonaniu Bogumiły Tarasiewicz – mezzosopran, Jakuba Kotowskiego – skrzypce i Bartłomieja Stankowiaka – fortepian, który odbędzie się w Galerii Sztuki Biblioteki UZ. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa prac studentów malarstwa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ „Dyplomy 2016”

Uniwersytet Zielonogórski i Dom Kultury im. Fryderyka Chopina w Sulechowie przygotowali europejską antologię poezji pt. Zieleni się drzewo pokoju. Poezja europejska w intencji powszechnej zgody pod redakcją Aleksandry Sołtysiak i Konrada Sutarskiego. Antologia zawiera – związane dosłownie i w przenośni z ideą pokoju i międzyludzkiego porozumienia – wiersze oraz życiorysy 60 znanych poetów z 23 krajów Europy. Są to m.in.: Bułgaria – Magdalena Kostowa-Panajotowa, Chorwacja – Dorta Jagić, Czechy – Josef Mlejnek, Dania – Niels Hav, Hiszpania – Antonio Colinas, Litwa – Donaldas Kajokas, Macedonia – Lidija Dimkovska, Niemcy – Jan Wagner, Polska – Bohdan Zadura, Rosja – Borys Grebienszczikow, Rumunia – Mircea Dinescu, Serbia – Vojislav Karanović, Ukraina – Oksana Łozowa, Węgry – Csoóri Sándor, Wielka Brytania – Clive Wilmer, Włochy – Eugenio De Signoribus. Każdy z zaproszonych autorów jest prezentowany jednym wierszem w języku oryginału oraz po polsku i w przekładzie angielskim, a także krótkim życiorysem w języku polskim i angielskim.

Wydawnictwo Zieleni się drzewo pokoju. Poezja europejska w intencji powszechnej zgody jest głosem sprzeciwu wobec dokonywanych zbrodni w wyniku wybuchających i nasilających się konfliktów wojennych oraz dokonywanych aktów terrorystycznych w różnych częściach świata, ukazujących ogrom dramatu ludzkiego cierpienia, których najpoważniejszym skutkiem stało się zbanalizowanie śmierci, a tym samym pomniejszenie wartości życia w połączeniu z rozpowszechnianiem nienawiści i przemocy, która przyzwyczaiła ludzi, a nawet i całe narody, do pogardy i irracjonalnej nietolerancji.

Poniżej prezentacja kilku sylwetek poetów, których wiersze znalazły się w antologii:

Josef Mlejnek (ur. 1946) - Czechy poeta, krytyk literacki i teatralny, tłumacz literatury polskiej i francuskiej, wystąpił z wierszem „Cesta do Andělské Hory”. Autor przekładu tekstów m.in. Cz. Miłosza, S. Mrożka, A. Besançon. Jeden z sygnatariuszy Karty 77 (1985). Jego wiersz wraz z wierszami wymienionych poetów przytaczam w wersji angielskiej.

Lidija Dimkovska (ur. 1971) - Macedonia, poetka, eseistka i tłumaczka zaprezentowała się wierszem o ponadczasowym tytule „АЗИЉАНИ”./Asylum Seekers. Laureatka wielu nagród: nagrody literackiej Huberta Burdy dla młodych poetów z Europy Wschodniej (2009), międzynarodowej nagrody poetyckiej Tudor Arghezi w Rumunii, europejskiej Nagrody Literackiej (2013). Z kolei z Węgier Ferenc Juhász (ur. 1928), jeden z najwybitniejszych poetów węgierskich o międzynarodowej renomie, zdobywca wielu nagród, m.in. nagrody Kossutha (1951, 1973), prezentujący w antologii swój wiersz pt.:Remembering the Painting of a Bleeding Face”.

Györy Gömöri (ur. 1934) - Węgry, pisarz, eseista, historyk i tłumacz literatury polskiej, żyjący na emigracji w Wielkiej Brytanii. Zaproponował wiersz pt. Letter from a declining empire. Wykładowca literatury polskiej w Instytucie Wschodnioeuropejskim w Cambridge, autor monografii C. K.Norwida.

Jan Wagner (ur. 1971) - Niemcy, jeden z najwybitniejszych poetów średniego pokolenia w Niemczech, tłumacz poezji anglojęzycznej, do 2003 współwydawca międzynarodowej antologii literackiej „Die Aussenseite des Elementes”, laureat wielu nagród poetyckich: Mondseer Lyrik (20040, Anny Seghers (2004), Friedricha Hölderlina (2011), Eduarda Mörike (2015), Targów Książkowych w Lipsku (2015), nadesłał wiersz pt.: december 1914”.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.