Black Butterflies ma już rok

17 listopad 2016
(0 głosów)

Fundacja Black Butterflies rok po inauguracji: podopiecznych przybywa, fundacja chce tworzyć kolejne ośrodki.

Pierwszy ośrodek fundacji w Zielonej Górze, kilkudziesięciu podopiecznych i wolontariuszy, szeroki program zajęć i realne pomysły na rozszerzenie działalności – to dorobek fundacji Black Butterflies po roku od powołania. Fundatorka Ewa Minge chce, by kolejne placówki powstawały na zasadzie franczyzy społecznej.

Fundacja Black Butterflies została zarejestrowana w listopadzie 2015 r. Działalność zainaugurowała pokazem mody w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Narodziny fundacji obserwowało 1000 osób. Dzięki temu idea pomocy ludziom walczącym z rakiem i chorobami przewlekłymi rozeszła się szeroko po Polsce, co ułatwiło Ewie Minge organizację pierwszego ośrodka dziennej pomocy – Domu Życie w Zielonej Górze. Fundacja opiekuje się nie tylko osobami dorosłymi. Wspiera też dzieci i ich rodziny.

– Dom Zycie założyliśmy po to, by ludzie mogli znaleźć tu wsparcie. Dziś mamy blisko 50 podopiecznych plus rodziny. Nie ma możliwości, by to robić w oderwaniu od rodziny. Wkrótce otworzymy się na chorych ze stwardnieniem rozsianym i zanikiem mięśni – mówiła Ewa Minge na specjalnej rocznicowej konferencji w Domu Życie w Zielonej Górze.

Pierwszą rocznicę fundatorka świętowała wraz z podopiecznymi, współpracownikami, zespołem wolontariuszy i partnerami Black Butterflies w pełni wykończonej placówce – Domu Życie. To tu realizowany jest program wsparcia dla osób chorych oraz ich rodzin, opracowany wraz z ekspertami. – Opieramy się w dużym zakresie na wolontariacie, ale dążymy do tego by posiadać kadrę podstawową w pełnym wymiarze i zaangażowaniu. Chcemy tworzyć kolejne stałe stanowiska pracy dla personelu specjalistycznego – mówiła Ewa Minge.

Obecnie w Zielonej Górze działają gabinety psychologiczne, gabinet psychoterapii grupowej, gabinet dietetyczny, poradnia prawna, konsultant onkologiczny, zajęcia fitness. Podopieczni mogą też uczestniczyć w warsztatach teatralnych, malarskich, decoupage, projektowania sztuki użytkowej i kosmetycznych. W przyszłym roku ofertę artterapii uzupełnią warsztaty muzyczne, gabinet fizykoterapii i grafiki komputerowej oraz Akademia Pacjenta – program tworzony we współpracy z NFZ.

Zajęcia są całkowicie bezpłatne. – Dzięki wsparciu miasta i naszych partnerów oraz fundatorów fundacji stworzyliśmy dom w którym tak jak w każdej rodzinie nasi podopieczni znajdują wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Nawiązują się przyjaźnie, które wychodzą poza obszar Domu Życie. Chciałabym podziękować wszystkim partnerom i sponsorom, ludziom dobrej woli, którzy zasilili działalność fundacji. Bez Was nie byłoby to możliwe. Szczególne podziękowania kieruję w kierunku władz Zielonej Góry i prezydenta Janusza Kubickiego – mówiła Ewa Minge.

– Jestem pod wrażeniem tempa działania fundacji. Pani Ewa Minge dotarła do mnie i już na pierwszym spotkaniu zaraziła mnie optymizmem. Idea fundacji spodobała nam się. Mamy coraz lepszy system leczenia chorób onkologicznych i przewlekłych, ale on nie leczy duszy. Fundacja Ewy Minge o tę duszę dba. Dlatego nie mogliśmy odmówić. Bardzo szybko pomogliśmy znaleźć odpowiedni lokal, by Pani Ewa mogła zacząć. I nadal chcemy ją wspierać – mówił Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Ewa Minge zapowiedziała podczas pierwszej rocznicy rozszerzanie działalności fundacji o nowe ośrodki.

– Chcielibyśmy zarazić inne miasta w Polsce i uruchomić rodzaj franczyzy społecznej, aby nasz program autorski mógł działać wszędzie tam gdzie pomoc jest potrzebna. Chcemy stanowić wsparcie dla służby zdrowia w obszarze, który jest zaniedbany, a bardzo pomocny w leczeniu. Kiedy choruje ciało razem z nim choruje głowa i dusza. Ciała nie można wyleczyć w oderwaniu od psychiki człowieka. Jesteśmy po to, by dać moc do walki o życie – dodała Ewa Minge.

Numer konta fundacji: 16 1140 2105 0000 2843 9700 1001 (mBank)

Partnerzy i darczyńcy fundacji: Szynaka Meble, Sit Sit, MB Pneumatyka, Eva Minge Design i Femestage Eva Minge, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Food Med Centrum, Uniwersytet Zielonogórski.

Fundacja Black Butterflies

zdjęcia: ZSiPKZ Zielona Góra

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Kolejne spotkanie Akademii Pacjenta

  Kolejne spotkanie Akademii Pacjenta

  Fundacja Black Butterflies zaprasza na Akademię Pacjenta mieszkańców Zielonej Góry i regionu. To już drugie spotkanie Akademii Pacjenta – inicjatywy mającej na celu rozpowszechnienie tematyki chorób nowotworowych, profilaktyki i sposobów wyjścia z choroby.

 • Wsparcie dla "Domu Życie" Ewy Minge

  Wsparcie dla "Domu Życie" Ewy Minge

  Charytatywna inicjatywa słynnej lubuskiej projektantki mody Ewy Minge - "Dom Życie" rozwija się coraz bardziej, nie tylko w Zielonej Górze, ale i w innych miastach.

 • Dom Życie

  Dom Życie

  Chciała być lekarzem. Zdawała na medycynę. Nie dostała się. Poszła w kierunku mody, sztuki, ale pomaganie i wspieranie ludzi ma we krwi. Miała marzenie otworzyć fundację, dom Dom Życie i stało się. Właśnie pełna optymizmu realizuje swoje plany w Zielonej Górze.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.