Lubuskie walczy z rakiem

05 luty 2018
(0 głosów)
Pixabay

4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że Lubuskie jest jednym z regionów o najniższej zachorowalności.

- Prowadzimy wiele działań na rzecz profilaktyki, bo ona jest w diagnostyce bardzo ważna. Dzięki niej mamy większą skuteczność w leczeniu – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Samorząd województwa ze środków europejskich oraz własnych prowadzi programy profilaktyczne raka jelita grubego, szyjki macicy, piersi oraz płuc.

Z danych GUS wynika, że w 2015 roku w Polsce nowotwór złośliwy zdiagnozowano u 163 tys. osób, z czego 100,6 tys. zmarło. W Lubuskiem diagnozowano 4,2 tys. nowotworów złośliwych, z czego 2,6 tys. osób zmarło. To drugi wynik w kraju. Mężczyźni najczęściej chorują na raka: płuc, gruczołu krokowego oraz okrężnicy. Kobiety zaś na raka: piersi, płuc i trzonu macicy.

Lubuskie stawia na profilaktykę

Samorząd województwa lubuskie stawia na profilaktykę nowotworów. Dlatego też w ramach unijnego dofinansowania realizuje projekt: „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków RPO Lubuskie 2020 w wysokości 3,5 mln zł. Jego celem jest podjęcie działań informacyjno-edukacyjnych, które w znaczący sposób będą miały wpływ na zwiększenie zgłaszalności mieszkańców województwa lubuskiego na badania w ramach Programu wczesnego wykrywania raka piersi, Programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz Programu profilaktyki raka jelita grubego, w szczególności w powiatach o niskiej zgłaszalności na badania z tzw. „białych plam”.

Szczegóły dot. programu TUTAJ

Ponadto od kilku lat samorząd realizuje program profilaktyczny „Zdrowe płuca Lubuszan”. Pierwsza edycja wystartowała w 2015 roku. Od tamtej pory udało się przebadać ponad tysiąc mieszkańców naszego regionu. Ale – co ważniejsze – w wielu przypadkach udało się wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium. Do udziału w Programie kwalifikowane są osoby w wieku 55-80 lat, które palą od co najmniej 30 lat minimum jedną paczkę dziennie lub paliły w przeszłości najpóźniej 15 lat temu, bez wcześniejszych objawów nowotworowych. Zgłaszalność do udziału w Programie jest dobrowolna – bez skierowania. W ubiegłym roku na realizację programu zarząd województwa przeznaczył 120 tys. zł, co pozwoliło przebadać 300 osób.

Szczegóły dot. program TUTAJ

Inwestycje w zdrowie

Jednym z priorytetów zarządu województwa jest także budowa Ośrodka Radioterapii przy Wielospecjalistyczny Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Na potrzebę jego realizacji projektu wskazują najgorsza dostępność do usług onkologicznych w kraju oraz cała diagnoza – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Budowa Ośrodka pochłonie blisko 66 mln zł, z czego blisko połowa to dofinansowanie z RPO i budżetu Województwa. Ponadto w grudniu ubiegłego roku władze szpitala podpisały umowę z Ministerstwem Zdrowia na zakup dwóch akceleratorów. Zarząd województwa zapisał także w budżecie na 2018 rok 4 mln zł na zakup pierwszego wyposażenia medycznego i niemedycznego dla Ośrodka Radioterapii. Ponadto w ubiegłym roku szpital w Gorzowie wzbogacił się także Centralną Pracownię Leku Cytostatycznego. To miejsce przygotowywania indywidualnych dawek leków cytostatycznych dla pacjentów leczonych onkologicznie.

Źródło: lubuskie.pl

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.