Z historią trudno walczyć... (ZDJĘCIA i FILM)

04 kwiecień 2018
(2 głosów)
Z historią trudno walczyć... newslubuski.pl

W piątek, 29 marca zdemontowano pomnik Braterstwa Broni znajdującego się przy ulicy Niepodległości w Szprotawie. To jeden z wielu monumentów w naszym województwie, które musiały zostać rozebrane.

Powodem demontażu jest realizacja zapisów ustawy z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Szprotawski obelisk mimo, że został zaliczony do pomników komunistycznych nie był tak odbierany przez samych mieszkańców. Wielu z nich ze łzami w oczach obserwowało etap po etapie rozbiórkę.

 - Przyszedłem tu ponieważ dowiedziałem się, że pomnik zostanie rozebrany i jeszcze raz chciałem zobaczyć go - mówi pan Jan, mieszkaniec Szprotawy. - Pomnik przedstawiał żołnierza polskiego i radzieckiego. Mówił o historii a z historia nie można walczyć. 

Burmistrz Józef Rubacha postarał się, aby obelisk nie trafił na wysypisku. Żołnierze trafią do remontowanego właśnie budynku po Magdalenkach. 

Więcej w materiale filmowym. 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.