Dobra decyzja dla mostu na Odrze w Milsku. Można kontynuować jego projektowanie

09 lipiec 2018
(3 głosów)
Autor:  Redakcja
Dobra decyzja dla mostu w Milsku. Można kontynuować jego projektowanie Redakcja

Po interwencjach marszałek województwa i półrocznej wymianie pism z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz rządem, udało się uzyskać decyzję, która nie zablokuje budowy mostu drogowego na Odrze w Milsku. Ministerstwo ustaliło wreszcie parametry najwyższej wody żeglownej oraz konstrukcji mostowej, które pozwalają kontynuować projektowanie mostu w Milsku bez dodatkowych kosztów. Inwestycja może się jednak opóźnić o około pół roku.

Przypomnijmy, że samorząd województwa lubuskiego w ubiegłym roku rozstrzygnął przetarg na budowę mostu na Odrze w Milsku w systemie "zaprojektuj, wybuduj", co oznacza, że firma wyłoniona w przetargu wykonuje zarówno projekt mostu jak i całą inwestycję. Przetarg wygrała firma Mota-Engil Central Europe. Przedsiębiorstwo wykona zadanie za 73 mln zł, a na realizację zadania zabezpieczone były środki w wysokości 107 mln złotych. - Wygospodarowaliśmy dzięki temu oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na inne ważne inwestycje drogowe - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Kiedy firma przystąpiła do sporządzania projektu na przeszkodzie stanęły względy proceduralne, których rozstrzygnięcie leżało w gestii Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Problemem okazały się nowe parametry dla inwestycji na Odrze, a dokładniej rzędne co do wysokości wody żeglownej oraz prześwitu pod mostem, wynikające z planowanego rozwoju żeglugi po Odrzańskiej Drodze Wodnej. Gdyby przyjąć postulowane przez resort nowe rzędne sięgające nawet 7 metrów, firma wykonawcza musiałaby przeprojektować konstrukcję mostu, zwiększając jej gabaryty, co znacznie zwiększyłoby koszty inwestycji.

Ostateczna decyzja zapadła 3 lipca. Do marszałek Elżbiety Anny Polak trafiło pismo podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anny Moskwy, w którym czytamy m.in.: "Ministerstwo w dniu 18 czerwca br. przekazało wytyczne odnoszące się do minimalnego prześwitu pomiędzy lustrem wody a dolną krawędzią konstrukcji mostowej na poziomie 5,25 m. Wskazany parametr dotyczy zarówno planowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego inwestycji w Milsku, a także mostów kolejowych - m.in. zlokalizowanego w Kostrzynie nad Odrą".

Decyzja Ministerstwa jest wprawdzie pozytywna, ale z uwagi na czas jej rozpatrywania, prawdopodobnie opóźni o około pół roku inwestycję w Milsku. Przetarg został rozstrzygnięty w sierpniu 2017 roku i już od tego czasu firma Mota-Engil miała 16 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz kolejne 26 miesięcy na wykonanie zadania. To oznaczało, że późną jesienią 2018 roku mogła teoretycznie wejść na plac budowy i przystąpić do planowania gruntu pod filary mostu. Dziś już wiadomo, że ten termin nie jest realny.

Źródło: Lubuskie.pl

 • Stypendia motywujące dla młodych Lubuszan

  Stypendia motywujące dla młodych Lubuszan

  Samorząd Województwa Lubuskiego w tym roku po raz pierwszy przyznaje pomoc materialną w postaci stypendiów, studentom I roku studiów stacjonarnych I stopnia za podjęcie studiów w naszym województwie.

 • Syreny alarmowe ponownie zawyją w Lubuskiem

  Syreny alarmowe ponownie zawyją w Lubuskiem

  W czwartek, 13 grudnia, na obszarze województwa lubuskiego w godzinach 12:00 - 12:30 zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych. Taką decyzję podjął wojewoda.

 • PET Gorzów - ruszyła rejestracja!

  PET Gorzów - ruszyła rejestracja!

  6 grudnia ruszyły pierwsze badania wykonywane w ramach kontraktu z NFZ na sprzęcie PET/CT w gorzowskim szpitalu. Lecznica podpisała kontrakt z funduszem na najbliższe pięć lat. Rejestracja pacjentów już się rozpoczęła.

 • Zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Lista zmian jest długa

  Zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Lista zmian jest długa

  Od niedzieli, 9 grudnia, będzie obowiązywał nowy, kolejowy rozkład jazdy. Lista zmian jest długa. Znajdziemy na niej między innymi nowe połączenia, lepiej dostosowane godziny odjazdów i informacje o dodatkowych przystankach.

 • Ślizgawica na drogach w Lubuskiem. Trasy pozamykane, dochodzi do zdarzeń (RELACJA)

  Ślizgawica na drogach w Lubuskiem. Trasy pozamykane, dochodzi do zdarzeń (RELACJA)

         

  W sobotę, 1 grudnia, już od godzin nocnych na wielu drogach w Lubuskiem występuje gołoledź. Ruch w większości miejsc jest bardzo duży, a trasy są w większości oblodzone. Często dochodzi również do zdarzeń drogowych. Redakcja NewsLubuski.pl na bieżąco śledzi najświeższe doniesienia z dróg, czekamy również na Wasze sygnały.

 • Otwarcie S3 na odcinku Zielona Góra-Niedoradz. Zobacz jak jedzie się nową drogą

  Otwarcie S3 na odcinku Zielona Góra-Niedoradz. Zobacz jak jedzie się nową drogą

  W piątek, 30 listopada o godz. 11 został otwarty przedostatni lubuski, 13 km odcinek drogi S3 pomiędzy węzłami Zielona Góra a Niedoradz.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.