Minionej doby 5 osób zmarło w wyniku wychłodzenia organizmu (FILM)

30 listopad 2018
(1 głos)
Minionej doby 5 osób zmarło w wyniku wychłodzenia organizmu Pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że ostatniej doby w Polsce z wychłodzenia zmarło 5 osób. Łącznie od 1 listopada ub. roku śmierć z powodu wychłodzenia poniosło 58 osób.

Służby apelują, abyśmy pomagali tym, którym mróz może odebrać życie - bezdomnym, ludziom śpiącym na ławkach czy też osobom, które zasłabną podczas mroźnego wieczoru.

- Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur - informuje st. sierż. Justyna Sęczkowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. - Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Wszelkie informacje należy kierować pod numer alarmowy 112, na policyjny nr 997 lub do straży miejskiej.

W ostatnim tygodniu w Szprotawie funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej i pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedzali tych, którzy mieszkają na działkach, w kontenerach oraz przeszukiwali pustostany.

- W gminie Szprotawa przebywa 13 bezdomnych osób - mówi Tadeusz Pozaroszczyk, kierownik OPS w Szprotawie. - Często są to osoby, które nadużywają alkoholu, mają problemy finansowe i rodzinne. W większości osoby te przebywają na terenie działek.

Funkcjonariusze prowadzą działania prewencyjne i interwencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z udziałem osób najbardziej potrzebujących.Patrole mają na celu skuteczniejsze dotarcie do potrzebujących, którzy w okresie zimowym mogą skorzystać z różnych form pomocy, między innymi noclegowni, ogrzewalni, a także ciepłego posiłku czy odzieży. Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni na ich cierpienie.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Uwaga! Będzie ślisko

  Uwaga! Będzie ślisko

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w dniu 30.11.2018 prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki powodujących gołoledź.

  Ostrzeżenie 1 stopnia dotyczy głównie powiatu gorzowskiego, sulęcińskiego, słubickiego i krośnieńskiego. Takie warunki mogą utrzymywać się do niedzieli 2.12.2018.

 • Pożar pustostanu bezdomnych w Zielonej Górze. Jeden z nich mógł spłonąć żywcem (ZDJĘCIA)

  Pożar pustostanu bezdomnych w Zielonej Górze. Jeden z nich mógł spłonąć żywcem (ZDJĘCIA)

  Pożar wybuchł w sobotę, 17 listopada, po godzinie 20:00. W Zawadzie, zielonogórskiej dzielnicy Nowe Miasto, płonął pustostan, w którym mieszkali bezdomni. Jeden z nich szybko opuścił budynek, a drugi, pomimo że na plecy kapała mu rozgrzana papa, cały czas spał.

 • Zielona Góra: Bezdomny dotkliwie pobił 33-latka, bo był "uciążliwym lokatorem pustostanu"

  Zielona Góra: Bezdomny dotkliwie pobił 33-latka, bo był "uciążliwym lokatorem pustostanu"

  Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę bez stałego zamieszkania, który dotkliwie pobił 33-latka, ponieważ miał być "uciążliwym lokatorem pustostanu". Sprawca usłyszał już zarzuty, a sąd zdecydował o oddaniu go pod dozór policji.

 • Pożar pustostanu przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze. Bezdomni zaprószyli ogień? (ZDJĘCIA)

  Pożar pustostanu przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze. Bezdomni zaprószyli ogień? (ZDJĘCIA)

  Do pożaru doszło w piątek, 14 września, w godzinach wieczornych. Przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze płonął pustostan. Do akcji wysłano 5 zastępów straży pożarnej.

 • Młodzi strażacy pomogli bezdomnemu. Leżał w zaspie śniegu w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)

  Młodzi strażacy pomogli bezdomnemu. Leżał w zaspie śniegu w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)

  Do zdarzenia doszło w środę, 28 marca, około godziny 20:00. Dwaj młodzi druhowie z jednostki OSP "Racula" w Zielonej Górze: dh. Miłosz Balcerzak i dh. Patryk Sós, wracając z remizy napotkali leżącego w zaspie śniegu, starszego mężczyznę. Było już ciemno, a na zewnątrz panowała ujemna temperatura. Dodatkowo mężczyzna cały czas próbował wstać. Istniało ryzyko, że wypadnie on na ruchliwą drogę. Mimo dużego ruchu, wspomóc strażaków chciała tylko jedna osoba. Nie bądźmy obojętni!

 • Gorące-wielkie serca Policjantów (ZDJĘCIA i FILM)

  Gorące-wielkie serca Policjantów (ZDJĘCIA i FILM)

  Za oknem trzaskający mróz. Takie dni to dla bezdomnych prawdziwy survival. Na szczęście ich ciężkie losy w wielu momentach ułatwiają policjanci. I nie chodzi tu tylko o ustawowe działania tylko o dużo więcej. Sierż. szt. Tomasz Filipowski oraz mł. asp. Grzegorz Zając już po raz kolejny z własnej inicjatywy zaangażowali się w pomoc osobom bezdomnym dostarczając im koce, bluzy, koszule, termosy czy rękawiczki. Brawo!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.