Zielonogórskie muzeum zyska nowe oblicze (ZDJĘCIA)

25 grudzień 2018
(2 głosów)
Autor: 
Zielonogórskie muzeum zyska nowe oblicze Lubuskie.pl

Dzięki ogromnej dotacji spełniają się marzenia muzealników. W piątek, 21 grudnia, odbyło się uroczyste podpisanie umowy z firmą PERBUD Sp. z o.o., na roboty budowlane związane z projektem "Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej”. - To bardzo dobre zakończenie roku i zapowiedź kolejnego, który będzie obfitował w wielomilionowe inwestycje w kulturę - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Porozumienie dotyczące projektu "Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemii Lubuskiej" podpisali wicemarszałek Łukasz Porycki, Leszek Kania - dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Elżbieta Lepczyńska - główna księgowa placówki oraz Maciej Kałmucki i Dariusz Wolinowski z zielonogórskiej firmy Perbud. Inwestycja współfinansowana jest przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wartość projektu to ponad 20 milionów złotych, z czego znaczną kwotę stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. - To spełnienie marzenia muzealników do realizacji którego przygotowaliśmy się od 12 lat - zaznaczył dyrektor Leszek Kania. Jego rozpoczęcie było zagrożone, ponieważ zabrakło 2,6 mln złotych. Na szczęście pula środków została zwiększona przez Zarząd Województwa Lubuskiego podczas grudniowego posiedzenia.

Budynek muzeum powiększy się o 2 tys. metrów kwadratowych. Zyska nową instalację elektryczną, fasadę i wnętrza. - Fizycznie prace już się zaczęły - wyjaśnia Jerzy Duber, dyrektor działu administracyjno-gospodarczego. - Działają już geodeci. Po świętach zaczną się roboty przy wyburzeniu garaży, a po Nowym Roku wchodzi ciężki sprzęt.

Na parterze gmachu znajdzie się wielofunkcyjna sala i biura. W holu będzie można zobaczyć m.in. renesansowy portal i inne eksponaty. Ponadto na pierwszym piętrze będą także sale ekspozycyjne ukazujące historię Zielonej Góry i regionu. Oprócz tradycyjnych form wystawienniczych będą również formy interaktywne w postaci makiet i ekranów dotykowych. Drugie piętro zostanie poświęcone sztuce współczesnej. Będą tam biura oraz pracownie plastyczne i konserwatorskie.

Całkowita wartość projektu wynosi  20.839.074,18 zł. Prace powinny zakończyć się do 30 grudnia 2019 roku.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.