Zielonogórskie muzeum zyska nowe oblicze (ZDJĘCIA)

25 grudzień 2018
(2 głosów)
Autor: 
Zielonogórskie muzeum zyska nowe oblicze Lubuskie.pl

Dzięki ogromnej dotacji spełniają się marzenia muzealników. W piątek, 21 grudnia, odbyło się uroczyste podpisanie umowy z firmą PERBUD Sp. z o.o., na roboty budowlane związane z projektem "Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej”. - To bardzo dobre zakończenie roku i zapowiedź kolejnego, który będzie obfitował w wielomilionowe inwestycje w kulturę - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Porozumienie dotyczące projektu "Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemii Lubuskiej" podpisali wicemarszałek Łukasz Porycki, Leszek Kania - dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Elżbieta Lepczyńska - główna księgowa placówki oraz Maciej Kałmucki i Dariusz Wolinowski z zielonogórskiej firmy Perbud. Inwestycja współfinansowana jest przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wartość projektu to ponad 20 milionów złotych, z czego znaczną kwotę stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. - To spełnienie marzenia muzealników do realizacji którego przygotowaliśmy się od 12 lat - zaznaczył dyrektor Leszek Kania. Jego rozpoczęcie było zagrożone, ponieważ zabrakło 2,6 mln złotych. Na szczęście pula środków została zwiększona przez Zarząd Województwa Lubuskiego podczas grudniowego posiedzenia.

Budynek muzeum powiększy się o 2 tys. metrów kwadratowych. Zyska nową instalację elektryczną, fasadę i wnętrza. - Fizycznie prace już się zaczęły - wyjaśnia Jerzy Duber, dyrektor działu administracyjno-gospodarczego. - Działają już geodeci. Po świętach zaczną się roboty przy wyburzeniu garaży, a po Nowym Roku wchodzi ciężki sprzęt.

Na parterze gmachu znajdzie się wielofunkcyjna sala i biura. W holu będzie można zobaczyć m.in. renesansowy portal i inne eksponaty. Ponadto na pierwszym piętrze będą także sale ekspozycyjne ukazujące historię Zielonej Góry i regionu. Oprócz tradycyjnych form wystawienniczych będą również formy interaktywne w postaci makiet i ekranów dotykowych. Drugie piętro zostanie poświęcone sztuce współczesnej. Będą tam biura oraz pracownie plastyczne i konserwatorskie.

Całkowita wartość projektu wynosi  20.839.074,18 zł. Prace powinny zakończyć się do 30 grudnia 2019 roku.

 • Ostatni sprawdzian rugbystów Watahy przed ligą

  Ostatni sprawdzian rugbystów Watahy przed ligą

  Rugbyści Watahy RC Zielona Góra w najbliższą sobotę rozegrają ostatni test mecz przed rozpoczynającym się w pierwszy weekend kwietnia sezonem I ligi. Przeciwnikiem Dzików będą Miedziowi Lubin a mecz zostanie rozgrywany na boisku w Zawadzie przy ul. Kożuchowskiej o godzinie 16:00.

 • Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Kajetan Sosnowski - niekwestionowany klasyk nowoczesności

  Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Kajetan Sosnowski - niekwestionowany klasyk nowoczesności

  Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 27 marca 2019 r. o godz. 16.00 na kolejną odsłonę cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Bohaterem spotkania będzie Kajetan Sosnowski (1913-187), zwany przez krytykę niekwestionowanym klasykiem nowoczesności. Życiorys twórcy i jego dokonania artystyczne przedstawi Leszek Kania, jeden ze współkuratorów wystawy monograficznej K. Sosnowskiego, która obecnie prezentowana jest w przestrzeniach Galerii Nowy Wiek.

  Kajetan Sosnowski – uprawiał malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz instalację artystyczną. W latach 1934-1939 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego, zarobkując równocześnie na życie jako nauczyciel i ilustrator książkowy. Po II wojnie światowej włączył się aktywnie w organizację polskiego życia artystycznego, m.in. w 1945 roku współtworzył łódzki oddział ZPAP, był kierownikiem artystycznym „Kuźnicy” (1947-1949), a także należał do założycieli warszawskiej Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło (1955). Aktywnie uczestniczył w laboratoryjnych imprezach lat 60. i 70. XX wieku, m.in. I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965) oraz Spotkaniach Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach i Darłówku; w roku 1972 zainicjował powstanie Galerii 72 w Chełmie Lubelskim. Brał udział w II, IV, V i VII edycji Wystaw i Sympozjów Złotego Grona w latach 1965, 1969, 1971 i 1975.

  W roku 1976 został zaproszony przez dr. Jana Muszyńskiego (1932-2017), ówczesnego dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, do stworzenia stałej Galerii Autorskiej. Jego Wieża asymetryczna została zainstalowana w bocznej klatce schodowej budynku muzealnego. To jedna z nielicznych zachowanych „struktur asymetrycznych” artysty. Tworzy ją układ 15 brył geometrycznych ustawionych względem siebie z matematyczną precyzją, osiągający wysokość trzech pięter budynku – od parteru po dach. Każdy z nadbudowanych kolejno elementów, osadzonych na wspólnej osi, został nieco przesunięty w stosunku do poprzedniego. W efekcie daje to wrażenie płynnego ruchu i optycznej harmonii.

  Aktualnie w zbiorach muzeum znajduje się 15 prac Kajetana Sosnowskiego, począwszy od wczesnych prac z cykli Pamiętnik liryczny i Erotyki , poprzez późniejsze ascetyczne „obrazy puste”, po dzieła inspirowane naukami ścisłymi, studiami nad zjawiskami barwnymi i świetlnymi. Istotną część kolekcji stanowią późniejsze „obrazy szyte”, wynikające z intelektualnych rozważań i matematycznych podziałów. Wśród nich kompozycje z cyklów: Katalipomena, Układy równowartościowe, Interwencje oraz Obrazy czarne z lat 80. poświęcone istotnym wydarzeniom społeczno-politycznym tego czasu.

  Zapraszamy, wstęp wolny.

  Źródło: Alicja Błażyńska rzecznik prasowy MZL

 • Mamy to! 24 godziny sztafety masażu zakończone sukcesem (FILM)

  Mamy to! 24 godziny sztafety masażu zakończone sukcesem (FILM)

  33 młodych zielonogórskich masażystów, uczniów i słuchaczy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Medyk" ustanowiło dziś rekord Polski w najdłuższym nieprzerwanym masowaniu pacjentów. Wszytko w ramach Dni Otwartych szkoły połączonych z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny.

 • Bezczelnie oszukał na blisko 60 tys. złotych. Oszust zabrał auto i nie zapłacił

  Bezczelnie oszukał na blisko 60 tys. złotych. Oszust zabrał auto i nie zapłacił

  Pani Joanna wraz z mężem Markiem wystawili na sprzedaż pojazd marki Audi S5 wart 56 tys. złotych, po kilku dniach znalazł się chętny na zakup tego pojazdu. Interesantem okazał się biznesmen z Wrocławia posiadający własną firmę, decyzję o zakupie auta podjął w kilka godzin i już tego samego dnia dobił targu. Bartłomiej G. wykonał przelew na konto męża Pani Joanny oraz przekazał wydrukowane potwierdzenie - niestety pieniądze na konto nigdy nie wpłynęły.

 • Osobówka wjechała pod ciężarówkę na rondzie w Zielonej Górze

  Osobówka wjechała pod ciężarówkę na rondzie w Zielonej Górze

  Na rondzie im. Ireny Sendlerowej, popularnie zwanym rondem na Przylep doszło do kolizji samochodu osobowego z ciężarowym. Kierowca osobówki zagapił sie i wjechał wprost pod ciężarówkę. Na miejscu pracowały służby, występowały utrudnienia w ruchu.

 • Porozbijał bariery i uderzył w inne auto na trasie S3 koło Zielonej Góry. Droga zablokowana (ZDJĘCIA)

  Porozbijał bariery i uderzył w inne auto na trasie S3 koło Zielonej Góry. Droga zablokowana (ZDJĘCIA)

  W czwartek przed godziną 16:00 kierowca osobówki porozbijał bariery drogowe na trasie S3 w kierunku Sulechowa. Gdy zawisł na kilku z nich, uderzył jeszcze w inne auto. Droga jest zablokowana.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.