Zakończyło się anonimowe badanie kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Jakie wnioski?

14 luty 2019
(1 głos)
Zakończyło się anonimowe badanie kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Jakie wnioski? Adobe Stock

Zakończyła się anonimowa, internetowa ankieta dotyczącą programu profilaktyki raka szyjki macicy. Wzięło w niej udział 1079 kobiet.

Ankieta składała się z 18 pytań i dotyczyła badań cytologicznych. Miała na celu ocenę wiedzy dotyczącej cytologii, poznanie wiedzy dotyczącej bezpłatnych badań i ewentualnych przeszkód w korzystaniu z takich badań a także sugestie dotyczące tego co NFZ może zrobić aby zwiększyć świadomość badań cytologicznych.

Z ankiety wynika, że ponad 3 na 4 kobiety (78%) wykonuje badania systematycznie co 1-3 lata, ale tylko 42% kobiet korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych. Niestety więcej niż co 5 badana nie wykonuje takich badań w ogóle lub wykonuje cytologię raz na 5 lat lub rzadziej. Dlaczego? Według ankiety kobiety nie wykonują cytologii ponieważ się boją, że badanie wykryje raka (lepiej żyć w niepewności), boją się bólu, nie mają czasu a nawet uważają, że badanie jest krępujące. Wiele pań jako powód podaje również trudny dostęp do lekarza lub brak wiedzy, gdzie można takie badanie wykonać.

Jak pokazują wyniki ankiety, w województwie lubuskim z darmowych badań cytologicznych najwięcej korzystają sulęcinianki (ponad 27%). Niestety najgorzej jest w powiatach żagańskim i międzyrzeckim (po około 12%). Mieszkanki obu miast wojewódzkich też nie mają się czym chwalić. W Zielonej Górze na badanie zgłasza się niecałe 16% a w Gorzowie trochę ponad 20% pań. Jeśli chodzi o miejscowości, najgorsze miejsce w Lubuskiem zajmuje Łęknica, niecałe 4%.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u młodych kobiet. Nowotwór ten rozwija się bardzo powoli. We wczesnych stadiach nie daje wyraźnych objawów klinicznych, ale szybko wykryty jest w pełni wyleczalny.

Wdrożenie programu powszechnej profilaktyki opartej na przesiewowym badaniu cytologicznym doprowadziło na świecie do obniżenia o 50% zachorowalności na raka szyjki macicy. W Polsce rak ten jest drugim co do częstości nowotworem narządów płciowych kobiety, a wyniki leczenia są niezadowalające ze względu na częste wykrywanie tego nowotworu w wysokim zaawansowaniu klinicznym.

Badanie cytologiczne jest bardzo powszechnym i łatwo dostępnym badaniem. Można je wykonać praktycznie w każdej poradni ginekologiczno-położniczej, działające zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Informacje o programie bezpłatnych badań są dostępne na stronie NFZ. Znajdziemy tam między innymi adresy do 74 gabinetów oferujących bezpłatne badania.

Obraz1

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.