Rusza Konkurs – „Opiekun Seniora 2018”!

02 marzec 2019
(3 głosów)
Rusza Konkurs – „Opiekun Seniora 2018”! Pixabay

Rozpoczęła się pierwsza edycja konkursu Opiekun Seniora 2018. Celem inicjatywy jest cykliczne nagradzanie najbardziej profesjonalnych i zaangażowanych wolontariuszy i opiekunów osób starszych. Trwa nabór kandydatów.

Zgłoszenia można przesyłać do 21 kwietnia 2019 roku za pośrednictwem strony internetowej www.opiekunseniora2018.pl.

O tytuł Opiekun Seniora 2018 roku mogą się ubiegać pracownicy służby zdrowia: lekarze rodzinni, pielęgniarki, geriatrzy, a także działacze społeczni, których aktywność znacząco wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.

Organizatorem konkursu Opiekun Seniora 2018 jest wydawca portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacja „Porozumienie bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej. Ambasadorką konkursu została Beata Tadla, a partnerem merytorycznym firma Promedica24.

Opiekun seniora: zawód przyszłości

Żyjemy w czasach gwałtownych zmian demograficznych - Europa już niebawem będzie najstarszym kontynentem świata, a Polska najstarszym krajem Europy. Blisko jedna czwarta mieszkańców Polski to osoby po 60-tym roku życia. W ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Długość życia stale wzrasta, ale dodatkowe lata życia wiążą się także z wyzwaniami zdrowotnymi typowymi dla wieku senioralnego: dolegliwościami i schorzeniami związanymi z wiekiem, ale także z samotnością.

Starzenie się społeczeństwa rodzi wiele potrzeb w obszarze opieki - zarówno w kontekście usług opiekuńczych, kompetencji opiekunów oraz zmian w służbie zdrowia i opiece socjalnej. To jednocześnie czas, w którym znacząco wzrasta potencjał i profesjonalizacja zawodu opiekuna osób starszych i niesamodzielnych. „Praca ze starszym pacjentem wymaga wiele cierpliwości, zrozumienia, zaangażowania i ciepła w kontakcie z podopiecznym, a jednocześnie nie jest zajęciem wysokodochodowym. Dlatego pokazanie i uhonorowanie takich osób, cichych bohaterów, jest nakazem naszych czasów” – uważa Prof. Tomasz Kostka, Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Idea konkursu

Konkurs Opiekun Seniora Roku powstał po to, aby podkreślić wagę opieki nad seniorami, zwrócić uwagę społeczną na rolę i zawód opiekuna seniorów oraz przede wszystkim - uhonorować najbardziej profesjonalnych, oddanych i zasłużonych opiekunów oraz przyjaciół seniorów w Polsce. „Chcemy poznać najwspanialszych Opiekunów Seniorów i pokazać ich światu, by zainspirowali innych, a swoją postawą dodali sił tym, którzy przeżywają trudne chwile. Jeśli dobrze się rozejrzymy pewnie każdy z nas znajdzie w swoim otoczeniu kogoś, kto opiekuje się seniorem. Pokażcie nam ich! A my opowiemy o nich innym” – namawia Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, który organizuje konkurs. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w trzech kategoriach:

Opiekun Seniora,

Wolontariusz,

Przyjaciel Seniora.

Ostatnia z kategorii dotyczy wszystkich tych, którzy nie opiekują się osobami starszymi bezpośrednio, ale przyczyniają się do poprawy ich samopoczucia i stanu zdrowia, między innymi poprzez świadczenie usług medycznych czy działań społecznych.

„Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek. Osoby starsze, tak jak każdy z nas, pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna. Znamy takie osoby - niech usłyszy o nich świat! Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w naszym konkursie” – mówi Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Eksperckie Jury

Aby zgłosić do konkursu opiekuna bądź wolontariusza, należynależy wysłać zgłoszenie poprzez formularz zamieszczony na stronie www.opiekunseniora2018.pl Organizatorzy konkursu wyłonią 15 kandydatów (po 5 osób w każdej kategorii). Ich profile pojawią się na stronie Konkursu. O ostatecznym wyborze laureatów w każdej kategorii zadecyduje Jury w składzie:

Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”

prof. Tomasz Kostka, Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii

prof. Maria Barcikowska, Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN IMDiK PAN

prof. Barbara Bień kieronik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii

Celina Maciejewska, Rzecznik ds. seniorów

Marta Parafińska, Dyrektor Operacyjny, Promedica24

Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu

„Głęboko wierzę w ideę łączenia pokoleń. Jestem przekonana, że możemy wiele się od siebie nauczyć. Mam stały kontakt z seniorami, którzy wciąż mają marzenia, wierzą, że wiek to wyłącznie stan umysłu, chcą się rozwijać i nie zamierzają siedzieć pod kocem w domu! Potrafią dać mi tyle energii, tyle ciepłych myśli, tyle inspiracji… Nie zamykajmy się na seniorów, a naprawdę wszyscy na tym skorzystamy” – przekonuje dziennikarka Beata Tadla, ambasadorka konkursu. Więcej informacji o konkursie na: www.opiekunseniora2018.pl

O Promedica24

Grupa Promedica24 jest liderem opieki domowej w Europie. Od 14 lat świadczy usługi na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Firma jest profesjonalną alternatywą dla domów opieki, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości usług opiekuńczych. Promedica24 jest certyfikowaną firmą w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi.

Dzięki zapewnianiu legalnej formy współpracy i organizacji pobytu za granicą ponad 37 tysięcy opiekunek i opiekunów zdecydowało się podjąć współprace z Promedica24. Grupa może pochwalić się współpracą z setkami partnerów na kilku rynkach w Europie. To co wyróżnia firmę to doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm i ogromna wrażliwość na potrzeby klientów. Misją Promedica24 jest opieka na najwyższym poziome, dlatego dokładane są wszelkie starania, aby rekrutować i podnosić kwalifikacje kadry opiekuńczej. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.promedica24.com.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.