"Nie daj się sprzedać" - Poradnik na wyjazd zagraniczny

13 maj 2019
(1 głos)
"Nie daj się sprzedać" - Poradnik na wyjazd zagraniczny KWP Gorzów/Lubuska Policja

Handel ludźmi – zjawisko, którego istnienie wydaje się być niezrozumiałe w XXI wieku, nadal jest problemem dotykającym każdego roku wiele osób na całym świecie. Różnorodność działania sprawców powoduje, że bardzo często poszkodowane osoby przez długi czas nie zdają sobie sprawy z faktu, że są ofiarami.

Okres wakacyjny to czas, kiedy zagrożenie zostania ofiarą handlu ludźmi staje się bardzo realne. Mnogość ofert pracy, tak w kraju jak za granicą, skierowanych szczególnie do młodych ludzi stanowi doskonałą przykrywkę dla przestępców, którzy chcą wykorzystać naiwność młodych ludzi do swoich celów. Oferty pracy w atrakcyjnych miejscach i obietnice wysokich zarobków powodują, że zdrowy rozsądek przegrywa z emocjami. I wtedy najczęściej zaczynają się problemy.

Aby ich uniknąć, po raz kolejny rusza Projekt profilaktyczny p.n.: ”Zapobieganie handlu ludźmi”, przygotowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Jest to jego XIII edycja, i jak w latach ubiegłych projekt skierowany jest do osób młodych, zagrożonych przestępstwem handlu ludźmi.

W ramach tego projektu policjanci zajmujący się powyższą tematyką przeprowadzą spotkania z uczniami szkół ponadpodstawowych, poruszając na nich tematy związane z wszelkimi zagrożeniami związanymi z handlem ludźmi. Na spotkaniach przedstawią sposoby działania, które mogą uchronić potencjalne ofiary przed przestępcami, pokażą metody, jakimi sprawcy mogą mamić młodych ludzi oraz wskażą miejsca, gdzie należy szukać pomocy, kiedy taką ofiarą już się staną. W ubiegłym roku w spotkaniach takich uczestniczyło niemal 50 tysięcy uczniów i zostały one wysoko ocenione.


Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak uniknąć niepotrzebnych kłopotów planując wyjazd zagraniczny:

 1.  Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu - jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie i ewentualnych pozwoleń, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).
 2. Ubezpiecz się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia). 
 3. Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący Ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat (od l listopada 2005 certyfikaty wydaje Urząd Marszałkowski).
 4. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej - najlepiej od pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.
 5. Dowiedz się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie.
 6. Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
 7. Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
 8. Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię. 
 9. Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
 10. Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.

ZABIERZ ZE SOBĄ:

 1.  Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc. 
 2. Słownik lub rozmówki - jeśli nie jesteś pewna/y, czy dasz sobie radę z miejscowym językiem. 
 3. Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mogła/mógł zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki - o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku.
 4. Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
 5. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
 6. Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
 7. Pieniądze (może to być także karta kredytowa lub czeki). Zapas na „czarną godzinę", abyś miała/miał za co wrócić do Polski.

źródło: nadkom. Artur Chorąży - Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.