RANT - Sprzedaż, serwis rowerów

Rewolucyjna metoda leczenia w gorzowskim szpitalu. "To ogromna szansa dla pacjentów"

06 czerwiec 2019
(3 głosów)
Autor: 
Rewolucyjna metoda leczenia w gorzowskim szpitalu. "To ogromna szansa dla pacjentów" WSzW

W gorzowskim szpitalu po raz pierwszy zastosowano terapię promieniotwórczym radem. Tę metodę leczenia stosują nieliczne ośrodki w Polsce.

Kliniczny Zakład Medycyny Nuklearnej gorzowskiego szpitala już od dwóch lat ubiegał się o pozwolenie na zastosowanie radu. Było to konieczne, ponieważ ta kosztowna metoda leczenia nie jest refundowana ze środków NFZ. Zgodę uzyskano pod koniec ubiegłego roku. To ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych, u których na skutek raka prostaty nastąpiły przerzuty do kości. Z terapii mogą skorzystać Lubuszanie, ale i osoby z innych regionów Polski.

Lek jest lekiem tak zwanej ostatniej linii i jest podawany, gdy inne metody leczenia onkologicznego nie działają, a rak rozprzestrzenił się do kości i wywołuje silne objawy bólowe. - Rad gromadzi się wokół zmienionej nowotworowo tkanki kostnej i emitując promieniowanie alfa niszczy komórki nowotworowe - wyjaśnia dr n. med. Piotr Zorga, kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Pierwszym pacjentem, który skorzystał z tej nowoczesnej metody leczenia był Pan Krzysztof, mieszkaniec Zielonej Góry. - Nie wahałem się ani chwili. Po przejściu kompletu specjalistycznych badań zostałem zakwalifikowany do tego programu - opowiadał. Terapia Pana Krzysztofa potrwa przez 8 miesięcy. Raz w miesiącu dożylnie otrzyma on dokładnie odmierzoną dawkę specjalnego leku.

Efektem terapii radem ma być znacząca poprawa jakości życia i zmniejszenie objawów bólowych. Ma ona także zahamować chorobę i wydłużyć życie pacjenta.

 • Utrudnienia w Lubuskiem. Drogami województwa przejadą kolarze

  Utrudnienia w Lubuskiem. Drogami województwa przejadą kolarze

  W sobotę, 15 czerwca, z okazji Dni Województwa Lubuskiego zostanie zorganizowany wyścig kolarski na trasie z Gorzowa Wielkopolskiego do Zaboru. W tym czasie na kilku odcinkach dróg mogą powstać utrudnienia, z którymi podróżnym pomogą uporać się policjanci. W związku z tym wydarzeniem kierowcy powinni zachować ostrożność, zwracać uwagę na sygnały wydawane przez funkcjonariuszy oraz wykazać się cierpliwością.

 • Pożar na SOR w Zielonej Górze. W akcji 4 zastępy straży pożarnej (FILM)

  Pożar na SOR w Zielonej Górze. W akcji 4 zastępy straży pożarnej (FILM)

  Dyspozytor zielonogórski strażaków otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru rozdzielni na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zielonej Górze. Na miejsce zapobiegawczo zadysponowano 4 zastępy straży pożarnej. Pożar został ugaszony przez pracowników szpitala. Nikomu nic się nie stało.

 • Pierwszy taki przeszczep w Lubuskiem

  Pierwszy taki przeszczep w Lubuskiem

  Niedawno w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze miała miejsce niezwykła i pierwsza w województwie operacja rekonstrukcyjna w obszarze głowy i szyi. Zespół pod przewodnictwem prof. UZ dr hab. n. med. Pawła Golusińskiego usunął nowotwór z jamy ustnej pacjentki. W to miejsce przeszczepiono fragment tkanki z jej przedramienia. Tego typu zabiegi wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach w Polsce – w Poznaniu, Gliwicach i w Warszawie. Tylko tam, gdzie istnieje wysoko wykwalifikowany zespół. Teraz także w Zielonej Górze! Pacjentka, pani Grażyna z Sulechowa, dzięki tej operacji, nie straciła możliwości normalnego mówienia i połykania, co często występuje po rozległych operacjach regionu głowy i szyi.

 • 58-latek jechał zygzakiem, miał ponad 2,5 promila. Zatrzymał go policjant po służbie

  58-latek jechał zygzakiem, miał ponad 2,5 promila. Zatrzymał go policjant po służbie

  Do zdarzenia doszło w sobotni wieczór, policjant po służbie zatrzymał pijanego 58-latka, który jechał zygzakiem jedną z ulic w Gorzowie Wielkopolskim. Mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Bełkotał, był agresywny, wulgarny i awanturował się mając przy tym orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

 • Gorzów walczy z barszczem Sosnowskiego. Pierwsze zabiegi już wkrótce

  Gorzów walczy z barszczem Sosnowskiego. Pierwsze zabiegi już wkrótce

  Profesjonalna firma zajmująca się zwalczaniem szkodników już w połowie czerwca rozpocznie walkę z barszczem Sosnowskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Zabiegi polegające na opryskach i koszeniu przeprowadzane będą na bieżąco.

 • Nowa karetka dla szpitala w Sulechowie (ZDJĘCIA)

  Nowa karetka dla szpitala w Sulechowie (ZDJĘCIA)

  Szpital w Sulechowie wzbogacił się o nową karetkę. Ambulans kosztował ponad 300 tysięcy złotych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.