Czy chłopiec z konikiem powinien wrócić do Krosna Odrzańskiego? Burmistrz Cebula z prośbą do władz Zielonej Góry

09 lipiec 2019
(4 głosów)
Czy chłopiec z konikiem powinien wrócić do Krosna Odrzańskiego? Burmistrz Cebula z prośbą do władz Zielonej Góry Redakcja

"Chłopiec ze źrebięciem" to chyba najbardziej rozpoznawalna rzeźba w Zielonej Górze. Figura od kilkudziesięciu lat stoi na Winnych Wzgórzach przed Palmiarnią. Rzeźba wpisała się już na stałe w krajobraz miasta. Od kilkunastu lat chłopiec z konikiem są tematem sporu pomiędzy mieszkańcami Zielonej Góry i Krosna Odrzańskiego.

Na początek kilka faktów: chłopiec z konikiem powstał w latach 30-tych XX. wieku. Jego twórcą był berliński rzeźbiarz Hans Krückeberger, który podarował dzieło jednostce Wermachtu gdzie wówczas służył jego syn. W latach 50-tych posąg został zarekwirowany prawdopodobnie przez MO i przewieziony do Zielonej Góry. Początkowo pomnik stał przy ul. Strzeleckiej, na placu przed Klubem Sportowym “Gwardia”. Jednak w latach 60-tych trafił pod Palmiarnię i od tej pory jest symbolem Zielonej Góry. 

Od kilkunastu lat mieszkańcy Krosna Odrzańskiego próbują odzyskać zrabowaną według nich rzeźbę. O pomoc zwrócili się do burmistrza Marka Cebuli, który w piśmie skierowanym do Przewodniczącego Rady Miasta Zielona Góra zaznacza, że wsłuchując się w głosy mieszkańców swojego miasta oraz dbając o historyczny dorobek ziem pragnie by „chłopiec z konikiem” powrócili do Krosna Odrz. Szanując jednak uczucia Zielonogórzan i ich przywiązanie do rzeźby burmistrz zaproponował, aby władze Zielonej Góry wykonały replikę, by wspólnie postawić ją w Krośnie Odrzańskim w okolicach miejsca usytuowania przed II wojną światową oryginału.

Swoje argumenty delegacja z Krosna chciałaby przedstawić na najbliższej Sesji Rady Miasta. Jakie jest stanowisko zielonogórskich władz? Tego jeszcze nie wiemy. A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy chłopiec z konikiem powinni wrócić do Krosna Odrzańskiego? A może władze Zielonej Góry powinny dołożyć wszelkich starań i sfinalizować stworzenie repliki? Czekamy na Wasze komentarze i zdjęcia z chłopcem ze źrebięciem. 

konik

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.