Nowoczesny sprzęt do radioterapii trafi do Szpitala Uniwersyteckiego

29 sierpień 2019
(1 głos)
Prezes szpitala dr Marek Działoszyński podpisuje w Ministerstwie Zdrowia umowę ws. zakupu sprzętu Biuro Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze znalazł się wśród 20 ośrodków medycznych, które Ministerstwo Zdrowia wybrało do zakupu nowoczesnego sprzętu za w sumie 31 mln zł w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Umowę w tej sprawie podpisał we wtorek, 27 sierpnia, w Warszawie prezes zielonogórskiej lecznicy dr Marek Działoszyński.

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. „Doposażenie zakładów radioterapii”, zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych na 2019 r., do Zielonej Góry trafi stacja planowania leczenia wartości około pół miliona złotych.

- To specjalistyczna stacja robocza kompatybilna do już posiadanych przez szpital oraz rozbudowa zintegrowanej linii radioterapeutycznej. Stacja wspomaga proces planowania radioterapii, czyli proces planowania leczenia, mający na celu skoncentrowanie dawki promieniowania w zmianie nowotworowej i zminimalizowanie powikłań ze strony sąsiadujących narządów - wyjaśnia Kornelia Zaborowska, kierownik Działu Aparatury Medycznej. Nowoczesny sprzęt ma pomóc w poprawie jakości usług w diagnostyce oraz leczeniu chorób onkologicznych.

Jak tłumaczyli podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, wieloletnim priorytetem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Szczególnie tam, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Głównym celem w 2019 roku jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR.

Obok Zielonej Góry nowoczesny sprzęt do radioterapii trafi do Białegostoku, Bielsko-Białej, Brzozowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Katowic, Kielc, Koszalina, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Źródło: Biuro Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.